Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pištoľník z Divokého západu Buffallo Bill ohuroval svojou šou celý svet

Vystupoval aj v Európe.

William Frederick "Buffalo Bill" Cody
William Frederick „Buffalo Bill“ Cody (na snímke vpravo vo veku 19 rokov).Foto: wikipedia.com
Foto: wikipedia.com

Známy pištoľník William Frederick Cody, legenda severoamerického západu, majiteľ cirkusu Wild West Show, známy pod prezývkou Buffalo Bill, zomrel pred 105 rokmi v Denveri v Spojených štátoch.

Hrdina Divokého západu sa narodil 26. februára 1846 v meste Le Claire v štáte Iowa v írskej rodine, ktorej predkovia vynikli v bojoch za americkú nezávislosť. Prvých niekoľko rokov však vyrastal v Kanade.

Po otcovej smrti vo veku 11 rokov prevzal starostlivosť o rodinu a poháňal voz so záprahom, jazdil na koni a strieľal, tak ako sa patrilo vo vtedajšom nepokojnom pohraničí.

Neskôr, keď mal 15 rokov, sa stal jazdcom Pony Expressu. Bojoval aj v americkej občianskej vojne (1863 až 1865) na strane Severu. Pre svoje skúsenosti a výnimočnú odvahu sa stal vyhľadávaným vyzvedačom a sprievodcom. Za svoju odvahu v indiánskych vojnách získal aj Medailu cti (Medal of Honor).

Až v období mieru sa preslávil svojím umením zabíjať bizóny, ich mäsom zásoboval budovateľov železnice. Za rok a pol skolil 4 280 týchto majestátnych prežúvavcov, ktoré sa čoskoro takmer vytratili z prérií.

V zime roku 1869 sa Buffalo Bill stal cez noc slávnym. Spisovateľ lacných príbehov, istý Ned Buntline, sa dozvedel o zabijakovi bizónov a začal o ňom tvoriť množstvo neuveriteľných príbehov, ktoré boli mnohokrát čistým výmyslom. Stali sa však osnovou pre vystúpenia rodeného šoumena Buffalo Billa a jeho spoločníkov.

Objavenie Buffalo Billa prišlo práve v období, keď Divoký západ začínal prichádzať do módy a šialený jazdec sa čoskoro stal legendárnym hrdinom amerického národa.

Show Buffalo Billa

Všetko by to neprekročilo hranice USA, keby novú slávu nedosiahol nevídaným kočujúcim rodeom Wild West Show, kde bol od roku 1883 hlavnou hviezdou a ktoré malo nielen zabaviť, ale aj poučiť. Podarilo sa mu angažovať dokonca náčelníka Siouxov Sediaceho Býka.

Indiáni aj bieli kovboji predvádzali obecenstvu krkolomnú jazdu na koňoch, prácu s lasom, lov bizónov, prepady dostavníkov alebo strelcov s neuveriteľnou muškou. Indiánom, ktorých angažoval, Cody umožnil žiť s rodinami, tie ich sprevádzali. Takto sa mohli ľudia oboznámiť so spôsobom ich života.

Buffalo Bill sa so svojou šou vydal aj do sveta. Okrem slávneho vystúpenia pred britskou kráľovnou Viktóriou v roku 1887 rodeo z Divokého západu predviedol napríklad v roku 1906 v súčasnej Békešskej Čabe vo vtedajšom Uhorsku.

Jeden z najväčších zabávačov posledných rokov 19. a začiatku 20. storočia, ale aj zástanca volebného práva a rovnakých platov pre ženy aj mužov zomrel 10. januára 1917 v americkom Denveri vo veku 70 rokov. Ešte dva mesiace pred smrťou sa objavil na koni pred publikom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet