Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Po novom bude možné predávať potraviny aj po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti

Budú musieť byť zreteľne označené.

Po novom bude možné predávať potraviny aj po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti
Ilustračné foto - potraviny. Foto: RTVS

Predaj potravín bude možný aj po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti sa budú môcť predávať iba vtedy, ak budú bezpečné. Prevádzkovateľ ich bude môcť predávať iba v prevádzke, v ktorej sa potraviny nachádzali pred uplynutím dátumu minimálnej trvanlivosti a len konečnému spotrebiteľovi.

Rovnako musia byť zreteľne označené a oddelene umiestnené od ostatných potravín. Vyplýva to z návrhu novely zákona o potravinách, ktorú v stredu (12. 1.) schválil kabinet.

Novela tiež počíta s posilnenou ochranou zdravia spotrebiteľa a trhu. Rovnako sa znižuje minimálna hranica pokuty pri opakovanom porušení povinností, za ktoré pokutu uložili.

Pokiaľ do jedného roka od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty dôjde k opakovanému porušeniu povinností, orgán úradnej kontroly bude môcť uložiť pokutu do dvojnásobku sadzby, minimálnej výške 50 000 eur a maximálne do dvoch miliónov eur.

Podiel domácich potravín v letákoch

Prevádzkovatelia po novom nebudú musieť dodržiavať podiel poľnohospodárskych produktov a potravín vyrobených na Slovensku, no budú povinní uvádzať percentuálny podiel slovenských výrobkov z celkovej ponuky v propagačnom letáku.

Návrh zákona prešiel dvomi pripomienkovými konaniami. V rámci prvého sa uplatnilo 70 pripomienok, z toho 39 bolo zásadných. Rozpory boli odstránené, no podľa výsledkov rozporových konaní sa návrh zákona zmenil.

Z toho dôvodu bol predložený na druhé pripomienkové konanie, v rámci ktorého bolo vznesených 100 pripomienok, z toho 61 zásadných. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť od 1. júna 2022.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko