Na hlavný obsah

Ponuku na bojové obrnené vozidlá 8×8 pre slovenskú armádu poslalo päť krajín

Slovenská armáda prejde modernizáciou.

Ponuku na bojové obrnené vozidlá 8×8 pre slovenskú armádu poslalo päť krajín
Ilustračné foto. Foto: 8x8

Ponuku na bojové obrnené vozidlá (BOV) 8×8 pre Ozbrojené sily SR poslalo päť krajín. Ide o Česko, Fínsko, Rumunsko, Španielsko a USA, pričom niektorí záujemcovia dodali viacero technických riešení.

Odporúčanie pre vládu k obstarávaniu vozidiel má byť pripravené do marca 2022. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Predpokladaná cena za 76 kusov BOV predstavuje 332 miliónov eur.

„Nasledovať bude hodnotenie ponúk 70-členným projektovým tímom zloženým z odborníkov rezortu obrany vrátane zástupcov ministerstva hospodárstva, ktorí budú ponuky posudzovať z hľadiska zapojenia domáceho obranného priemyslu,“ priblížila hovorkyňa.

Okrem podrobnej analýzy budú jednotlivé vozidlá podrobené aj praktickému testovaniu. Výsledkom bude štúdia uskutočniteľnosti a ďalšie potrebné materiály na vypracovanie odporúčania pre vládu.

Ponuky krajín budú hodnotené vo viacerých oblastiach. Samotná cena akvizície bude predstavovať 35 percent hodnotenia, technické špecifikácie 30 percent, logistická podpora, teda kalkulácia životného cyklu techniky, bude mať váhu desiatich percent a štvrtinu hodnotenia bude predstavovať miera zapojenia slovenského obranného priemyslu.

„Sme o krok bližšie k novej technike pre našich vojakov, hodnej ich potrebám v 21. storočí. Okrem toho platí, že dôležitým kritériom je zapojenie domáceho priemyslu, a to minimálne 40 percent z celkovej ceny akvizície,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Práve preto budú ponuky posudzovať aj odborníci z rezortu hospodárstva.

Rezort dodal, že vzhľadom na citlivosť informácií a v záujme zachovania objektívnosti bude poskytovať ďalšie informácie obmedzene až do ukončenia vyhodnotenia ponúk.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko