Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Priemysel po dvoch mesiacoch poklesu opäť medziročne vzrástol

Najvýznamnejšie zvýšenie mala dodávka elektriny a plynu.

Priemysel po dvoch mesiacoch poklesu opäť medziročne vzrástol
Pohľad na robotickú linku vo výrobnej hale spoločnosti Hella. Foto: TASR

Slovenský priemysel sa v novembri 2021 po dvojmesačnom prepade do záporných čísiel v novembri znova medziročne zvýšil o 4,3 %. Ešte výraznejšie, a to o 6,7 %, sa mu podarilo prekonať aj úroveň pred covidom (november 2019).

Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia medzimesačne zvýšila o 3,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zvýšenie zaznamenala dodávka elektriny a plynu

Z priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na celkovom raste produkcie, najvýznamnejšie zvýšenie zaznamenala dodávka elektriny a plynu (o 11,7 %). Výrazné medziročné nárasty vykazuje toto odvetvie nepretržite už od júna 2020.

Dvanásty mesiac za sebou pokračovalo aj zvýšenie vo výrobe strojov a zariadení (o 15,3 %). K rastu celkovej priemyselnej produkcie prispela aj výroba kovov a kovových konštrukcií (o 11,5 %) a výroba výrobkov z gumy a plastu (o 9,8 %). Tieto štyri odvetvia pomerne výrazne prekročili aj produkciu z novembra 2019.

Prepad výroby dopravných prostriedkov

Celkovú produkciu priemyslu ovplyvňoval naďalej pokles vo výrobe dopravných prostriedkov (o 10,8 %) a v ťažbe a dobývaní (o 19 %). Prepad výroby dopravných prostriedkov sa napriek nedostatku výrobných materiálov v automobilovom priemysle tretí mesiac zmierňuje.

V novembri dosiahol medziročný pokles výroby už len o 11 %, kým v auguste to bolo až 33 %. Na dorovnanie produkcie z novembra 2019 chýbalo necelých 8 %.

Od začiatku roka vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 10,5 %, v tom v priemyselnej výrobe o 10,5 %. Minulý rok za rovnaké obdobie to bol pokles o 10,3 %.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika