Na hlavný obsah

Prioritami novej českej vlády je stabilizácia verejných financií aj dôchodková reforma

Vláda plánuje zastaviť zadlžovanie.

Prioritami novej českej vlády je stabilizácia verejných financií aj dôchodková reforma
Na snímke český premiér Petr Fiala. Foto: TASR

Stabilizácia verejných financií, proeurópska politika či dôchodková reforma. To sú priority novej českej vlády premiéra Petra Fialu opísané v preambule jej programového vyhlásenia. V piatok (7. 1.) o tom informoval spravodajský server Novinky.cz.

Programové vyhlásenie nového vládneho kabinetu, s ktorým plánuje Fiala žiadať parlament o vyslovenie dôvery, schválila nová vláda vo štvrtok (6. 1.) na mimoriadnom zasadnutí.

Zmeny v oblasti verejných financií

„Chceme štát, ktorý nežije na dlh, ktorý je šikovný, efektívny a úsporný,“ píše vláda v úvode programového vyhlásenia.

Zásadné zmeny v oblasti verejných financií plánuje kabinet dokončiť približne v polovici svojho mandátu, aby platili od roku 2024.

„V záujme zdravého hospodárenia štátu preto nedopustíme žiadne ďalšie zbytočné zadlžovanie a pripravíme také opatrenia, ktoré umožnia priebežne znižovať rozpočtové schodky,“ pokračuje vyhlásenie.

Kabinet ďalej sľubuje dôchodkovú reformu. Tá má údajne podporiť medzigeneračnú solidaritu v rodinách.

„Reforma dôchodkového systému bude postavená na celospoločenskom konsenze, ktorý zaistí dlhodobú perspektívu. Chceme, aby ľudia v aktívnom veku mali jasno, aký budú mať dôchodok, a aby vedeli, že aj v starobe budú mať dôstojný život,“ približuje koalícia.

Digitalizácia aj životné prostredie

Medzi kľúčové priority vlády patrí podľa vyhlásenia aj vzdelávanie, podpora slobodného trhu, životné prostredie, bývanie, digitalizácia či veda a výskum. Zameria sa aj na modernizáciu štátnej správy.

„Presadíme aj zlepšenie politickej kultúry. Do vedúcich pozícií vyberieme poctivé, kompetentné a dôveryhodné osobnosti, ktoré budú brániť záujmy ČR a nebudú mať konflikty záujmov,“ sľubuje tiež vláda Petra Fialu.

Fialov kabinet chce tiež, aby do dvoch rokov vznikol zákon o podpore bývania a plánuje upraviť stavebný zákon. Do konca roka sa tiež chystá predložiť návrh na ústavnú ochranu vody. Plánuje aj novú politiku ochrany klímy a chce sa zaoberať napríklad aj opatrením, ktoré by obmedzilo nelegálne zabíjanie živočíchov vrátane obchodu s nimi.

Nadštandardné vzťahy so Slovenskom

V roku 2025 by malo Česko navyše vynakladať na obranu dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP). Súčasne kabinet plánuje aj nový trestný a civilný súdny poriadok. Novelu zákona o štátnom zastupiteľstve chce stihnúť ešte v tomto roku, všímajú si Novinky.

Čo sa týka zahraničnopolitických otázok, Fialov kabinet akcentuje transatlantické väzby a ľudskoprávnu problematiku, priblížil ešte vo štvrtok (6. 1.) portál ČT24. Takisto sa zdôrazňujú nadštandardné vzťahy so Slovenskom, záujmom je i zachovanie dobrých vzťahov s Britániou a revízia stykov s Ruskom a Čínou. Cieľom novej vlády je tiež od roku 2023 umožniť Čechom žijúcim v zahraničí hlasovať vo voľbách korešpondenčnou formou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet