Na hlavný obsah

Problémy so zmenou predpisovania liekov má riešiť odborná platforma

Zmena prišla na podnet všeobecných lekárov, ktorí sú preťažení.

Problémy so zmenou predpisovania liekov má riešiť odborná platforma
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Na ministerstve zdravotníctva bola vo štvrtok (20. 1.) diskusia zástupcov všeobecných lekárov, nemocníc aj špecialistov. Vymieňali si názory na to, kto aký liek môže predpisovať.

Problémy v súvislosti so zmenou predpisovania liekov má riešiť platforma, v ktorej budú predstavitelia odborných lekárskych spoločností. Návrhy riešení by mali byť vypracované do pondelka (24. 1). Informovali o tom vo štvrtok poslankyňa Národnej rady SR Eva Horváthová (OĽANO) a prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.

Všeobecní lekári sú preťažení

Horváthová pripomenula, že zmena v predpisovaní liekov prišla na podnet všeobecných lekárov, ktorí sú preťažení. „Stretli sme sa s viacerými odborníkmi zo zdravotníctva, aj so zástupcami pacientov či poisťovní. Všetko, čo zmena v predpisovaní liekov prinesie, sme si vysvetlili,“ priblížila Horváthová.

Po rokovaní sa dohodli, že vypracujú návrh riešení, ktoré budú reagovať na všetky situácie, ktoré po zmene v praxi nastávajú. „Vznikne platforma, kde sa tieto problémy budú riešiť, aby každý vedel, čo má robiť,“ uistila Horváthová.

Všeobecní lekári donedávna predpisovali nielen svoje lieky, ale aj lieky po delegovaní špecialistom. „To je obrovské množstvo. Všeobecný lekár tak píše nielen svoje lieky, ale aj na odporúčanie špecialistov,“ pripomenula Palušková. Zmeny v predpisovaní liekov majú všeobecných lekárov odbremeniť.  

Všetci pacienti sa k liekom dostanú, ubezpečujú

Najčastejšie podľa jej slov delegujú predpisovanie liekov na obvodných lekárov internisti, kardiológovia a neurológovia. Palušková uistila, že všetci pacienti sa k liekom dostanú. Platí to aj pre klientov zariadení sociálnych služieb.

„Všeobecní lekár predpisuje lieky klientom ako doteraz. Ak navštevuje pacient špecialistu, do najbližšej kontroly u neho naďalej môžu lieky predpisovať všeobecní lekári,“ dodala Palušková.    

Zmeny mnohí kritizujú

Zmeny v predpisovaní liekov kritizovali viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločností a hlavní odborníci z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

V liste vyzvali ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby pozastavil účinnosť novely a inicioval diskusiu dotknutých strán.

Novela zákona, ktorú presadili poslanci Národnej rady (NR) SR za klub OĽANO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí, je účinná od začiatku roka.

Mimoparlamentný Hlas-SD označil štvrtkové stretnutie na Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR za nedôstojné divadlo. Podľa strany nerieši situáciu pacientov. Podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková vyzvala na okamžité vytvorenie jasných pravidiel.  

„Žiadame, aby okamžite skončil tento chaos a vytvorili sa jasné pravidlá pre pacientov. Tí potrebujú lieky, ktoré im zachraňujú život a nemôžu byť šikanovaní nekompetentnými rozhodnutiami. Je to nedôstojné a neprijateľné,“ uviedla Dolinková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko