Na hlavný obsah

Protilátky po prekonaní koronavírusu by mohla mať asi štvrtina Slovenska

Ide približne o 1,28 milióna ľudí.

Protilátky po prekonaní koronavírusu by mohla mať asi štvrtina Slovenska
Odber krvi pacientky do skúmavky na testovanie protilátok na ochorenie COVID-19 v laboratóriu. Foto: TASR/AP

Protilátky, ktoré vznikajú po ochorení COVID-19, by mohla mať približne štvrtina Slovenska. Vyplýva to z výskumu laboratórnej a diagnostickej spoločnosti Unilabs Slovensko, ktorá analyzovala viac ako 4 000 vzoriek.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Petra Lednického ide o reprezentatívny výsledok, čo by znamenalo, že protilátky má viac ako 1,28 milióna ľudí.

Výskum sa konal na začiatku omikronovej vlny

Výskum sa realizoval v súvislosti so začiatkom vlny omikron, s cieľom zistiť, koľkí ľudia sú po prekonaní ochorenia COVID-19 chránení. „Pozreli sme sa na dáta v tom čase, keď ustupovala delta vlna a začínala sa vlna omikron,“ priblížil Lednický s tým, že išlo o výsledky vyšetrení druhého a tretieho januárového týždňa.

Výskum by teda mal, podľa jeho slov, zachytiť najmä tých, ktorí sa infikovali počas vlny delta.

Analýza 4 221 vzoriek ukázala, že 23,62 percenta ľudí malo pozitívnu alebo hraničnú hodnotu. Výskum sa zameral na skúmanie protilátok na N-proteín, teda tzv. nukleokapsidových protilátok.

Tie vznikajú v tele iba po prekonaní ochorenia. „Vieme diferencovať, kto má protilátky po očkovaní, a naopak, kto má protilátky práve tým, že ochorenie prekonal“ vysvetlil Lednický.

Najmenej prekonaných má Bratislava

Vzhľadom na regióny bol najviac zasiahnutý Banskobystrický a Žilinský kraj. Najmenej zasiahnutým krajom bol Bratislavský.

„Najviac mobilná Bratislava zaznamenala paradoxne takmer najmenej prekonaní covidu. Dôvodom je vysoká miera zaočkovanosti v porovnaní so zvyškom Slovenska,“ doplnil Lednický.

V tejto súvislosti pripomenul, že imunitu možno budovať dvomi spôsobmi, a to očkovaním alebo prekonaním ochorenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko