Na hlavný obsah

Rezort práce hľadá dobrovoľníkov na výpomoc do zariadení sociálnych služieb

Hrozí veľký výpadok zamestnancov.

Rezort práce hľadá dobrovoľníkov na výpomoc do zariadení sociálnych služieb
Na snímke klienti v zariadení sociálnych služieb. Foto: TASR

Z dôvodu nastupujúcej vlny variantu omikron ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR hľadá dobrovoľníkov na výpomoc do zariadení sociálnych služieb. Vyzýva „všetkých, ktorí chcú podať pomocnú ruku klientom, a najmä personálu zariadení, aby sa prihlásili na výpomoc“.

Ako uvádza rezort, od pondelka (24. 1.) sa všetci poskytovatelia budú riadiť usmernením, ktoré určuje presné postupy pre testovanie, dodržiavanie karantény či podmienky návštev u klientov. 

„Naše usmernenie platí pre všetky ZSS a CDR, aby sme predišli akémukoľvek zhoršeniu súčasnej situácie. Každý zamestnanec má k dispozícii aj testy na individuálne testovanie v domácom prostredí. Aj takto chceme zabezpečiť, aby sa nákaza nedostala do zariadenia zvonka a čo najdlhšie sme udržali súčasný uspokojivý stav,“ spresnil Ján Hudák, riaditeľ Odboru krízového manažmentu a bezpečnosti na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.

V prípade výskytu variantu omikron sa celé zariadenie stáva červenou zónou. Znamená to predovšetkým zákaz návštev, zníženie mobility, pravidelné testovanie a tiež monitoring zdravotného stavu všetkých klientov aj zamestnancov v zasiahnutom zariadení.

Krajniak vyzýva dobrovoľníkov

Z dôvodu hrozby rýchleho šírenia variantu omikron sa v nasledujúcich týždňoch očakáva náročné obdobie zvlášť pre pracovníkov zariadení. Obavy smerujú najmä k možnému veľkému výpadku vlastných zamestnancov. 

„S nastupujúcou vlnou omikronu chceme, aby bola zabezpečená starostlivosť o všetkých klientov. Už z predchádzajúceho obdobia vieme, že je to neoceniteľná pomoc. Preto všetci, ktorí máte odvahu a odhodlanie, prosím prihláste sa prostredníctvom formuláru, ktorý je zverejnený na stránke ministerstva. Každý jeden dobrovoľník sa počíta,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko