Na hlavný obsah

Rozdielne oči, nadanie na hudbu aj herectvo. David Bowie bol mužom mnohých prevtelení

Dožil by sa 75 rokov.

Rozdielne oči, nadanie na hudbu aj herectvo. David Bowie bol mužom mnohých prevtelení
Na archívnej snímke z 19. júna 1987 spevák David Bowie. Foto: TASR/AP

Ziggy Stardust, Aladdin Sane, Thin White Duke – to bolo len niekoľko „prevtelení“ britského speváka, skladateľa, gitaristu, saxofonistu a herca Davida Bowieho, do ktorých sa počas svojej kariéry štylizoval.

Každé jedno z jeho prevtelení bolo charakteristické špecifickým oblečením, prejavom, správaním a, samozrejme, originálnou hudbou. Bowieho koncerty boli nezriedka divadelným predstavením a jeho nenapodobiteľný výraz umocňovala aj rozdielna farba očí. V sobotu 8. januára by sa hudobná legenda dožila 75 rokov.

Samovražda staršieho brata či poranenie oka

Pod vlastným menom David Robert Jones sa narodil 8. januára 1947 v londýnskej štvrti Brixton. Jeho otec pracoval ako úradník a matka bola čašníčkou. Mal o desať rokov staršieho nevlastného brata, u ktorého prepukla schizofrénia a tá bola aj príčinou jeho samovraždy. K rozdielnej farbe očí prišiel Bowie v puberte, keď si zranil ľavé oko, ktorého zrenička mu ostala natrvalo roztiahnutá.

V prvej polovici 60. rokov minulého storočia, sa intenzívne učil hrať na saxofón a s kamarátom Georgeom Underwoodom začínal v kapelách The Kon-rads a The King Bees. Neskôr bol členom The Manish Boys a The Lower Third.

David Bowie mladý
KK87 – Na archívnej snímke z októbra 1972 britský spevák David Bowie.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

V roku 1965 vydal ešte pod rodným menom singel Liza Jane. Následne si zmenil meno na Bowie, lebo Jones sa volal aj jeden z členov skupiny The Monkees.

O dva roky neskôr nahral prvý album s názvom David Bowie, ktorý nebol úplným prepadákom, ale nezaznamenal ani taký úspech ako autor očakával. Utiahol sa do ústrania, koketoval s budhizmom, venoval sa pantomíme.

Úspech na ďalší pokus

Na hudobnú scénu sa vrátil v roku 1969 s dnes už kultovou skladbou Space Oddity, podľa ktorej pomenoval aj druhý album. O rok neskôr vydal tretiu nahrávku The Man Who Sold the World (1970) s opäť rovnomenným úspešným hitom. Stihol sa aj prvýkrát oženiť a v roku 1971 sa mu narodil syn.

Štvrtým albumom Hunky Dory (1971), s hitmi ako Changes alebo Life on Mars?, sa Bowie etabloval na hudobnej scéne, čo potvrdil v roku 1972, keď sa predstavil ako Ziggy Stardust. Vydal úspešný glam-rockový album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and The Spiders from Mars. Kultový Ziggy zaujal nielen hudbou, ale štylizáciou do pozície androgýnnej bytosti a bisexuála.

So sexuálnou identitou sa Bowie pohrával aj ako Aladdin Sane, ktorého charakterizovali vyholené obočie a blesk pretínajúci tvár. Nahral album Aladdin Sane (1973), ktorý obohatil o jazzové klavírne prvky a ešte v tom istom roku vydal štúdiovku coververzií skladieb zo 60. a 70. rokov s názvom Pin Ups.

Legendárny album Diamond Dogs (1974) s hitmi Rebel Rebel, či Diamond Dogs, nahral bez gitaristu Micka Ronsona, čo sa prejavilo surovejším vyznením. Černošskej hudbe vzdal hold nahrávkou Young Americans (1975), po ktorej nasledoval experimentálny album Station to Station (1976), kedy už Bowie vystupoval ako Thin White Duke.

David Bowie maľba
Foto nástennej maľby ikonickej podoby Davida Bowieho.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Ten sa zo scény vytratil po odchode Bowieho do Berlína. Tu spevák spoločne s Tonym Viscontim a Brianom Enom pracoval na tvorbe kultových a hudobne rôznorodých albumov Low (1977), Heroes (1977) a Lodger (1979), ktoré tvoria tzv. Berlínsku trilógiu. S Bowiem v tomto období spolupracoval aj gitarista Robert Fripp, či Adrian Belew zo skupiny King Crimson.

So skladbou Ashes To Ashes z platne Scary Monsters (And Super Creeps) sa v roku 1980 opäť prepracoval na špicu britskej hitparády. V roku 1983 vyprodukoval svoju najpredávanejšiu štúdiovku Let´s Dance s rovnomenným hitom a skladbami ako China Girl, či Modern Love. Po nahrávkach Tonight (1984) a Never Let Me Down (1987), založil kapelu Tin Machine, s ktorou nahral albumy Tin Machine (1989) a Tin Machine II. (1991).

Dlhšia prestávka

V roku 1992 sa druhýkrát oženil s modelkou Iman Abdulmajid, s ktorou mal dcéru. Rok po svadbe vydal platňu Black Tie White Noise, ktorou predznamenal návrat k hudobným experimentom. To sa naplno odrazilo na ďalšom albume 1. Outside (1995).

Spolupráca s Trentom Reznorom zo skupiny Nine Inch Nails sa prejavila na albume Earthling (1997) s hitom I´m Afraid of Americans. Krátko pred príchodom nového tisícročia vydal meditatívnejšiu nahrávku ´hours…´ (1999).

Na počiatku nového tisícročia nahral album Heathen (2002), na ktorom spolupracoval opäť s Viscontim. Spoluprácu s ním si zopakoval aj na štúdiovke Reality (2003), s ktorou sa vybral na turné. To však v roku 2004 zo zdravotných dôvodov nedokončil.

Novými skladbami potešil fanúšikov až po desiatich rokoch, keď v roku 2013 nahral album The Next Day. O dva roky neskôr uviedli na Broadwayi muzikál Lazarus, na ktorom sa Bowie autorsky podieľal.

David Bowie
Na archívnej snímke z 14. septembra 1995 David Bowie vystupuje v americkom Hartforde.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Bol aj filmovou hviezdou, odišiel nečakane

Herecké nadanie predviedol v snímke Muž, ktorý spadol na Zem (1976), v ktorej stvárnil mimozemšťana. Hlavnú postavu, majora Celliersa, si strihol aj vo filme Veselé Vianoce, pán Lawrence (1983). Agenta FBI si zahral v Twin Peaks (1992), Piláta v Poslednom pokušení Krista (1988), Andyho Warhola vo filme Basquiat (1996), či Nikolu Teslu v Dokonalom triku (2006).

Len málokto tušil, že album Blackstar z roku 2016, bol vlastne rozlúčkou. Už takmer dva roky pred jeho vydaním trpel Bowie totiž rakovinou.

David Bowie zomrel 10. januára 2016 v New Yorku, dva dni po svojich 69. narodeninách a niekoľko dní po vydaní Blackstar.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet