Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Sčítanie neukazuje reálny počet Rómov, tvrdí splnomocnenec pre rómske menšiny

Tvrdí, že je za tým strach z diskriminácie.

Sčítanie neukazuje reálny počet Rómov, tvrdí splnomocnenec pre rómske menšiny
Na snímke splnomocnenec Vlády SR pre rómske komunity Ján Hero. Foto: TASR

Zistenia Sčítania 2021 neodrážajú reálne počty rómskej komunity na Slovensku. Odvolávajúc sa na prieskum Atlasu rómskych komunít i odhady samospráv, predpokladajúcich počet Rómov na úrovni 450 000, to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero.

Poukazuje na to, že údaje zo sčítania hovoria o počte obyvateľov SR, ktorí sa prihlásili dobrovoľne k rómskej národnosti, výrazný rozpor v číslach medzi kvalifikovaným odhadom a údajmi z cenzu pripisuje preto strachu pred diskrimináciou a negatívnymi stereotypmi o Rómoch.

Na Slovensku naďalej pretrváva rasizmus

„Nemôžeme si zatvárať oči pred tým, že na Slovensku naďalej pretrvávajú rasizmus a predsudky voči Rómom. Rôzne prieskumy verejnej mienky skúmajúce všeobecné postoje a individuálne skúsenosti naznačujú, že diskriminácia menšín je žiaľ stále vo vysokej miere tolerovaná naprieč našou spoločnosťou,“ upozornil splnomocnenec, ktorý zároveň vyjadruje nádej, že úsilím jeho úradu a štátnych politík postupne dôjde k zmene.

V Sčítaní obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 sa k rómskej národnosti prihlásilo 156 164 občanov SR. Väčšina z nich sa k nej prihlásila odpoveďou na druhá národnosť (88 985).

Z hľadiska zastúpenia regiónov sa najviac ľudí prihlásilo k rómskej národnosti v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Kým v Prešovskom bol najväčší podiel tých, ktorí svoju príslušnosť k Rómom uviedli ako prvú národnosť, v Košickom a Banskobystrickom kraji bol najvyšší podiel tých, ktorí rómsku uviedli ako ďalšiu národnosť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko