Na hlavný obsah

Šéf nemeckého námorníctva odstúpil po vyjadreniach o Rusku a Ukrajine

Nemecké ministerstvo sa od jeho vyjadrení dištancovalo.

Šéf nemeckého námorníctva odstúpil po vyjadreniach o Rusku a Ukrajine
Nemeckí námorníci stoja pri prednej delovej veži. Foto: TASR

Veliteľ nemeckých námorných síl Kay-Achim Schönbach odchádza z funkcie po kontroverzných vyjadreniach o ukrajinskej kríze. Viceadmirál okrem iného povedal, že tvrdenia o tom, že Rusko chce vtrhnúť na Ukrajinu, sú „nezmysel“ a že ruský prezident Vladimir Putin „si pravdepodobne zaslúži rešpekt“.

Rezignáciu Schönbacha potvrdilo v sobotu (22. 1.) večer nemecké ministerstvo obrany, ktoré sa od jeho slov dištancovalo, informuje agentúra DPA.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si predtým predvolalo nemeckú veľvyslankyňu v Kyjeve. Oznámilo tiež, že protestuje proti neprijateľným vyjadreniam nemeckého veliteľa o tom, „že Krym nebude nikdy vrátený Ukrajine a že náš štát nesplní kritériá členstva v NATO“.

Väčšou hrozbou je podľa neho Čína

Schönbach počas vystúpenia na podujatí v Indii podľa DPA uviedol, že Putin „v skutočnosti chce rešpekt“. „A prejaviť niekomu rešpekt nestojí takmer nič, nestojí to nič,“ vyhlásil viceadmirál. Podľa jeho slov je väčšou hrozbou Čína, „proti ktorej potrebujeme Rusko“.

O konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou Schönbach povedal: „Polostrov Krym je preč, už sa nevráti.“ Rusko ukrajinský Krym anektovalo v roku 2014 a odvtedy na východe Ukrajiny bojujú proruskí povstalci proti prozápadnej vláde v Kyjeve.

V súvislosti s rozmiestnením množstva ruských vojakov neďaleko ukrajinskej hranice sa Západ obáva, že Kremeľ plánuje inváziu do susednej krajiny.

Schönbach v sobotňajšom (22. 1.) tlačovom vyhlásení uviedol, že požiadal ministerku obrany Christine Lambrechtovú o uvoľnenie z funkcie, aby zabránil poškodeniu nemeckej armády i samotného Nemecka v dôsledku „svojich neuvážených vyjadrení v Indii o bezpečnostnej a vojenskej politike“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet