Na hlavný obsah

Senát vo Francúzsku schválil sprísnenie opatrení pre nezaočkovaných

V krajine už dominuje omikron.

Senát vo Francúzsku schválil sprísnenie opatrení pre nezaočkovaných
Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú cez námestie v Paríži. Foto: TASR/AP

Horná komora francúzskeho parlamentu odsúhlasila v stredu (12. 1.) večer sprísnenie opatrení pre obyvateľov nezaočkovaných proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA.

Senátori súhlasili s tým, aby bol nezaočkovaným osobám zakázaný vstup do reštaurácií a kultúrnych zariadení, rovnako ako cestovanie na dlhšie vzdialenosti vlakom či lietadlom. Doposiaľ im na tieto účely stačil len negatívny výsledok testu na koronavírus.

Sprísnenie opatrení má pomôcť krajine bojovať s piatou vlnou šírenia covidu, v rámci ktorej v posledných týždňoch prudko vzrástol počet infikovaných.

Nové reštrikcie pre nezaočkovaných budú v platnosti dovtedy, pokiaľ bude vo francúzskych nemocniciach viac než 10 000 pacientov s ochorením COVID-19. Aktuálne ich je ich približne 24 000.

Sprísnenie trestov odmietli

Členovia Senátu však odmietli sprísniť tresty za nedodržiavanie obmedzení a uzákoniť, aby reštaurácie museli overovať totožnosť zákazníkov. Podľa senátorov môže takéto kontroly vykonávať len polícia.

Z prijatých opatrení budú taktiež existovať viaceré výnimky. Nezaočkovaní budú môcť napríklad vo výnimočných prípadoch cestovať na dlhšie vzdialenosti len s negatívnym testom. Povinnosť predkladať potvrdenie o vakcinácii bude platiť len od 18 rokov. Prístup na verejné podujatia a do podnikov budú mať aj osoby, ktoré prekonali covid.

Vo Francúzsku je už dominantným variantom nového koronavírusu vysokonákazlivý omikron. V stredu tamojšie úrady hlásili takmer 362 000 nových prípadov nákazy, píše agentúra DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet