Na hlavný obsah

Severná Kórea odpálila ďalšie dve rakety

Ide už o štvrtý raketový test od začiatku roka.

Severná Kórea odpálila ďalšie dve rakety
Ľudia sledujú na televíznej obrazovke vypálenie rakety Severnou Kóreou počas vysielania správ. Foto: TASR

Pravdepodobne dve balistické rakety krátkeho doletu boli v pondelok (17. 1.) ráno odpálené z medzinárodného letiska Sunan v severokórejskom hlavnom meste Pchjongjang smerom na východ . Informovala o tom agentúra Johnap s odvolaním sa na generálny štáb juhokórejskej armády.

Japonský minister obrany Nobuo Kiši povedal, že strely prešli vzdialenosť asi 300 kilometrov a dopadli do mora blízko severokórejského východného pobrežia.

Išlo už o štvrtý raketový test vykonaný Severnou Kóreou od začiatku tohto roka. Rezolúcie OSN pritom zakazujú tejto izolovanej krajine uskutočňovať skúšky balistických rakiet, ktoré v závislosti od konštrukcie môžu niesť aj jadrové hlavice.

Reakcia na nové sankcie z USA

Experti v Južnej Kórei predpokladajú, že Pchjongjang tým chce demonštrovať svoju vojenskú silu a dokázať schopnosť odpaľovať rakety z rôznych miest a platforiem.

Severná Kórea tvrdí, že 5. a 11. januára vykonala skúšky hypersonických rakiet, ktoré je ťažké zmerať pre ich vysokú rýchlosť a manévrovateľnosť.

V piatok (14. 1.) Severná Kórea podľa tamojších médií odpálila dve rakety z mobilného odpaľovacieho zariadenia na vlak smerujúci k moru. Tento test bol považovaný za reakciu na nové sankcie USA uvalené na KĽDR.

Americké ministerstvo financií sa v stredu (12. 1.) rozhodlo zaviesť sankcie voči piatim Severokórejčanom za ich úlohu v získavaní vybavenia a technológií pre raketový program KĽDR. Okrem toho chcú Spojené štáty presadiť ďalšie sankcie prostredníctvom OSN.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok (15. 1.) povedal, že severokórejské testy rakiet sú „hlboko destabilizujúce“ a opätovne vyzval KĽDR, aby obnovila rokovania so Spojenými štátmi. Tie sú na mŕtvom bode, odkedy severokórejský vodca Kim Čong-un absolvoval tri stretnutia s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Rozhovory však nepriniesli trvalú dohodu a Severná Kórea neprejavila záujem o ponuky na diplomatické rokovania na nižšej úrovni, s ktorými prišla administratíva Trumpovho nástupcu Joea Bidena.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet