Na hlavný obsah

Stúpajúci počet prípadov omikronu môže zvýšiť riziko vzniku nových variantov, tvrdí WHO

Omikron sa šíri rýchlejšie než iné varianty.

Stúpajúci počet prípadov omikronu môže zvýšiť riziko vzniku nových variantov, tvrdí WHO
Laborantky testujú vzorky výterov RT-PCR testov na ochorenie COVID-19. Foto: TASR

Prudko stúpajúci počet prípadov nákazy koronavírusovým variantom omikron vo svete môže prispieť k zvýšeniu rizika vzniku nových, nebezpečnejších variantov. V utorok (4. 1.) to uviedla Catherine Smallwoodová z európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), informovala agentúra Reuters.

„Čím viac sa omikron šíri, čím viac sa prenáša a rozmnožuje, tým viac pravdepodobný je vznik nového variantu. Omikron je teraz smrteľný, môže spôsobiť smrť… Možno o niečo menej ako delta, ale kto vie, aký bude ďalší variant,“ uviedla Smallwoodová.  

Európa zaznamenala cez 100 miliónov prípadov

Európa zaznamenala od začiatku pandémie vyše 100 miliónov prípadov nákazy koronavírusom, pričom iba za posledný týždeň tam pribudlo vyše päť miliónov prípadov nákazy.

Variant omikron sa preto podľa Smallwoodovej šíri rýchlejšie ako predchádzajúce varianty, pričom to, aký bude mať táto skutočnosť vplyv, ešte nevieme.

Smallwoodová tiež upozorňuje na to, že v prípade variantu omikron „prichádza na individuálnej úrovni k zníženiu rizika hospitalizácie“ v porovnaní s variantom delta. Napriek tomu však omikron môže predstavovať väčšiu hrozbu práve pre obrovský počet prípadov jeho výskytu.

„Keď prípady tak výrazne rastú, je pravdepodobné, že to spôsobí väčší počet ľudí s ťažkým priebehom, ktorí skončia v nemocniciach a možno aj zomrú,“ uviedla predstaviteľka WHO.

Variant omikron prvýkrát zistili v JAR na začiatku novembra 2021. Na Slovensku je potvrdených 20 prípadov variantu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet