Na hlavný obsah

ŠÚKL eviduje viac ako 10 000 podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Z toho 1 457 bolo závažných.

ŠÚKL eviduje viac ako 10 000 podozrení na nežiaduce účinky vakcín
Muž dostáva vakcínu počas očkovania proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR

V súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) do stredy (19. 1.) eviduje 10 414 podozrení na nežiaduce účinky.

Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1 457 závažných. Ústav o tom informuje na svojej webovej stránke.

Pri vakcíne od spoločnosti Pfizer/BioNTech išlo o 855 závažných hlásení, z toho tri úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

Pri vakcíne od firmy Moderna išlo o 163 závažných hlásení a jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky evidujú dočasnú paralýzu, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombózu, kolaps, pľúcnu embóliu a napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu.

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 364 závažných účinkov, z toho tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či hypertenznú krízu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, závažných bolo 57. Išlo napríklad o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali päť závažných hlásení. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, pľúcnu embóliu či parézu tvárového nervu.

Ďalších 13 závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal.

„Ku dnešnému dňu evidujeme spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach Comirnaty, Spikevax a Vaxzevria) a v troch ako pravdepodobný (po vakcínach Vaxzevria a Comirnaty). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený,“ uviedol ŠÚKL.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko