Na hlavný obsah

Tonga je po podmorskom zemetrasení bez spojenia s okolitým svetom

Možná je len komunikácia satelitnými telefónmi.

Tonga je po podmorskom zemetrasení bez spojenia s okolitým svetom
Na satelitnej snímke dym stúpa z podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apa pri tichomorskom ostrove Tonga. Foto: TASR

Nový Zéland v pondelok (17. 1.) vykonal prieskumné lety nad Tongou, aby posúdil rozsah škôd po silnom podmorskom zemetrasení pri pobreží ostrovného štátu v južnom Pacifiku. Austrália zasa pripravuje odoslanie „nevyhnutných humanitárnych komodít“ pre obyvateľov Tongy.

Sobotňajšia (15. 1.) erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai pri jednom z neobývaných ostrovov Tongy bola taká silná, že ju bolo počuť až na Aljaške. Spôsobila v Tichom oceáne aj vlny cunami, ktoré zaplavili pobrežia od Japonska po Spojené štáty a v Peru zabili dvoch ľudí.

Úrady na Novom Zélande v pondelok (17. 1.) uviedli, že katastrofa spôsobila „značné škody“ – najmä v oblasti tonžského hlavného mesta Nuku’alofa, ale zatiaľ neboli na súostroví hlásené žiadne zranenia ani obete na životoch, informovala agentúra AFP.

Kontaminácia vodných zdrojov

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondelok (17. 1.) informovala, že mesto Nuku’alofa je zakryté hustým oblakom sopečného popola, ale inak je tam situácia pokojná a stabilná. Súostrovie podľa nej potrebuje najmä dodávky vody, pretože „popol spôsobil kontamináciu“ miestnych vodných zdrojov.

Tonga sa obáva, že by pomoc určená ľuďom postihnutým zemetrasením mohla na ostrovy zavliecť ochorenie COVID-19, ktoré sa tu zatiaľ nešíri. „Nechceme, aby nás zasiahla ďalšia cunami – tentoraz covidu,“ povedal diplomat zo zastupiteľského úradu Tongy v Austrálii Curtis Tu’ihalangingie agentúre Reuters.

„Keď ľudia vidia takú ohromnú erupciu, chcú pomôcť,“ dodal. Zároveň upozornil, že všetka pomoc mieriaca na ostrovy musí prejsť karanténou a je pravdepodobné, že z lietadiel dopravujúcich pomoc nebude môcť nikto vystúpiť.

Oprava kábla môže trvať aj dva týždne

Novozélandské ministerstvo obrany na základe komunikácie s veľvyslanectvom Nového Zélandu v Nuku’alofe informovalo, že ostrovnému štátu sa už podarilo obnoviť dodávky energiu v mnohých častiach hlavného mesta.

Ostrovy sú aktuálne takmer bez spojenia s okolitým svetom, keďže zemetrasenie a cunami zrejme poškodili dôležitý podmorský komunikačný kábel. Nateraz je možná len komunikácia satelitnými telefónmi.

Riaditeľ siete Southern Cross Cable Networks Dean Veverka uviedol, že oprava kábla a obnovenie internetového pripojenia na Tongu môže trvať až dva týždne. Najbližšie plavidlo so zariadeniami na jeho položenie sa nachádza v Port Moresby, hlavnom meste Papuy Novej Guiney, ktoré leží viac ako 4 000 kilometrov od Tongy.

V podobnej situácii sa štát Tonga na dva týždne ocitol aj v roku 2019, keď podmorský kábel presekla lodná kotva. Vtedy bola zriadená malá, lokálne prevádzkovaná satelitná služba, ktorá umožňovala aspoň minimálny kontakt s vonkajším svetom.

Geologický inštitút Spojených štátov amerických (USGS) zaznamenal sobotňajšiu erupciu ako ekvivalent zemetrasenia s magnitúdou 5,8 v nulovej hĺbke. Erupciu bolo počuť až na Aljaške, čo je „pomerne unikátna“ skutočnosť, napísal na Twitteri Geofyzikálny inštitút na Aljašskej univerzite vo Fairbankse.                                                

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet