Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Učiteľskí odborári stále hrozia štrajkom

Dôvodom sú nízke platy.

Väčšina pracovníkov štátnej aj verejnej správy už dostala 350 eur. Jednorazovú odmenu dohodla Konfederácia odborových zväzov (KOZ) s vládou. Časť zamestnancov v školstve však dostane odmenu až v júni. V lete by ešte všetkým zamestnancom verejnej správy mali narásť platy o 3 percentá. Školskí odborári požadujú pre učiteľov viac. Naďalej hrozí, že vstúpia do štrajku.

Školskí odborári sú naďalej v štrajkovej pohotovosti. Spolu so všetkými asociáciami, ktoré v rezorte pôsobia, žiadajú vládu, aby sa v školstve od júla zvýšili platy nie o 3, ale o 10 percent.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ktorý ešte v lete navrhoval celoplošný nárast platov o 5 percent a individuálny o 6 percent, by mal iniciovať spoločné stretnutie s premiérom a ministrom financií.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

„Verím, že nasledujúci polrok budeme o tom debatovať, aby k 1. júlu, keď prichádza k 3-percentnému zvyšovaniu platov zamestnancov v rámci školstva, to zvyšovanie bolo omnoho výraznejšie,“ povedal minister školstva.

„Pokiaľ k tomu stretnutiu dôjde, čo predpokladáme, že áno, a to rokovanie by bolo úspešné a došlo by k naplneniu našich požiadaviek, tak potom určite by štrajková pohotovosť bola zrušená. Pokiaľ nie, tak potom by rozhodol najvyšší orgán nášho zväzu, a to je rada zväzu, už priamo o štrajku,“ priblížil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavel Ondek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko