Na hlavný obsah

Ukrajinská armáda si v rebríčku sily polepšila

Najsilnejšie armády majú USA, Rusko a Čína.

Ukrajinská armáda si v rebríčku sily polepšila
Ukrajinskí vojaci v zákope. Foto: TASR/AP

Ukrajina si na americkom rebríčku najsilnejších armád sveta oproti vlaňajšku polepšila o tri priečky a postúpila na 22. miesto spomedzi 140 hodnotených štátou. 

V Európe sú ukrajinské ozbrojené sily pokladané za šieste najsilnejšie, uviedla v stredu (26. 1.) ukrajinská agentúra Unian s odvolaním sa na rebríček Global Firepower Index 2022. Slovensko v tomto hodnotení skončilo na 60. priečke.

Hlavný ukrajinský protivník, Rusko, na zozname figuruje v trojici svetových lídrov na druhej priečke, hneď za Spojenými štátmi a pred Čínou.

Autori rebríčka síce berú do úvahy 50 ukazovateľov, vrátane početnosti ozbrojených síl, úrovne ich vybavenosti technikou, ich financovanie, využitie moderných technológií či logistické schopnosti, ale do porovnania nezahŕňajú jadrové zbrane, ktorými Rusko, na rozdiel od Ukrajiny, disponuje.

„Všetky ostatné krajiny susediace s Ukrajinou, okrem Ruskej federácie, sú na rebríčku v slabšom postavení,“ poznamenal Unian a dodal, že Poľsko skončilo na 24. priečke, Rumunsko je 38., Bielorusko 52., Maďarsko 56., Slovensko 60. a Moldavsko 105.

Za dôležité považuje tiež to, že medzi 35 európskymi štátmi (bez Ruska) je Ukrajina šiestou najväčšou vojenskou mocnosťou, po Francúzsku, Spojenom kráľovstve, Taliansku, Nemecku a Španielsku.

Dôverujte armáde, tvrdí vedenie Ukrajiny

Tvárou v tvár hrozbe ruského vpádu ukrajinské ministerstvo obrany vyzýva Ukrajincov, aby zachovali pokoj, nepodliehali panike a dôverovali ozbrojeným silám, pripomenul Unian.

Ukrajinskí vojaci majú za sebou takmer osem rokov skúseností z konfliktu s Ruskom podporovanými separatistami v Donbase na východe Ukrajiny. Napätie v poslednom čase stúpa kvôli sústreďovaniu ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach.

Vláda Spojených štátov sa domnieva, že Rusko by mohlo „použiť vojenskú silu“ proti Ukrajine počas nasledujúcich troch týždňov. Námestníčka šéfa americkej diplomacie Wendy Shermanová v stredu uviedla, že bližšie nešpecifikovaný ruský útok očakáva asi do polovice februára. Dodala však, že nevie, či Moskva v tomto smere urobila „definitívne rozhodnutie“.

Moskva popiera, že by mala v úmysle svojho suseda napadnúť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet