Na hlavný obsah

Úkryt Anny Frankovej údajne vyzradil židovský notár

Zradil ich, aby ochránil vlastnú rodinu.

Úkryt Anny Frankovej údajne vyzradil židovský notár
Fotografia Anny Frankovej vo vynovenom múzeu Anny Frankovej v Amsterdame. Foto: TASR

Skrýšu, v ktorej sa počas druhej svetovej vojny pred nacistami v Amsterdame ukrývala rodina Anny Frankovej, vyzradil podľa najnovších zistení medzinárodného vyšetrovacieho tímu – zloženého z približne 20 historikov a kriminológov i jedného bývalého agenta amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) – židovský notár Arnold van den Bergh.

Informoval o tom v pondelok (17. 1.) magazín Der Spiegel s odvolaním sa na holandské noviny NRC.

Podľa informácií zverejnených v holandských médiách odovzdal Van den Bergh nemeckým okupantom zoznam Židov ukrývajúcich sa v Amsterdame.

Zradil ich, aby ochránil vlastnú rodinu

Pieter van Twisk, vedúci skupiny bádateľov, ktorá šesť rokov skúmala dosiaľ neobjasnené okolnosti toho, ako nacisti objavili ukrývajúcich sa Frankovcov, uviedol, že je „veľmi pravdepodobné“, že Van den Bergh ich zradil, aby ochránil svoju vlastnú rodinu.

Van den Bergh bol jedným zo zakladajúcich členov tzv. Židovskej rady, ktorá s oficiálnymi predstaviteľmi rokovala o záležitostiach Židov a organizovala tiež ich deportácie do koncentračných táborov.

Do roku 1944 mal zaistenú ochranu pred prenasledovaním. Po tom, čo ju však stratil, zrejme zo zúfalstva a obáv o svojich príbuzných udal viaceré židovské rodiny. Podľa výskumníkov mal teda aj motív, aj potrebné kontakty na Nemcov.

Dôkazom je anonymný list

Za hlavný dôkaz považujú bádatelia kópiu anonymného listu z amsterdamského mestského archívu, ktorý bol v roku 1946 doručený Ottovi Frankovi.

Píše sa v ňom, že miesto úkrytu nahlásil práve spomínaný notár. Hoci originál tohto dokumentu zmizol, tejto stope sa zatiaľ podľa členov tímu nevenovala dôkladná pozornosť.

Tím odborníkov ho však nechal po nájdení kópie preskúmať forenznými metódami. Prišli na to, že kópia bola napísaná na písacom stroji Otta Franka, ktorý ako jediný z rodiny vojnu prežil.

Vince Pankoke, bývalý vyšetrovateľ FBI, pre holandský rozhlas uviedol, že vina notára Van den Bergha sa 77 rokov po skončení vojny nedá s istotou potvrdiť, avšak táto „teória má pravdepodobnosť 85 percent“.

Der Spiegel pripomína, že aktuálne zistenia nepredstavujú jedinú verziu udalostí, ako mohlo k prezradeniu rodiny dôjsť. Múzeum Anny Frankovej v roku 2017 dospelo k záveru, že mohlo ísť napríklad o náhodu, keď ich našli počas razie voči podvodníkom s potravinovými kupónmi.

Múzeum Anny Frankovej v pondelkovom (17. 1.) vyhlásení k hypotéze výskumníkov ocenilo ich prácu, dôkladné a fascinujúce vyšetrovanie i jeho prípravu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet