Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

USA nakúpia dvojnásobné množstvo lieku Paxlovid

Zabezpečia tak 20 miliónov cyklov liečby.

USA nakúpia dvojnásobné množstvo lieku Paxlovid
Na snímke antivirotikum - liek Paxlovid od Pfizeru. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden v utorok (4. 1.) oznámil zdvojnásobenie kontraktu na nákup antivirotika Paxlovid vo forme tabletky od spoločnosti Pfizer na liečbu ochorenia COVID-19. Americká vláda tak plánuje zabezpečiť 20 miliónov cyklov liečby týmto prípravkom, informovala agentúra AFP.

„Tieto tabletky dramaticky znížia počet hospitalizácií a úmrtí,“ povedal Biden. „Už sme zadali najväčšiu objednávku na svete. Teraz túto objednávku zdvojnásobím,“ dodal.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil Paxlovid na núdzové používanie vlani 22. decembra. Americká vláda si pôvodne objednala desať miliónov dávok tohto lieku od Pfizeru za 5,3 miliardy dolárov. Ako píše agentúra AP, prvá zásielka tohto antivirotika by mala prísť do júna.

Šéf Bieleho domu v súvislosti s koronavírusom zdôraznil, že vakcíny, posilňovacie dávky očkovacej látky a terapeutické lieky zmiernili nebezpečenstvo pre drvivú väčšinu Američanov, ktorí sú plne zaočkovaní.

„Stále môžete dostať covid, ale je veľmi nepravdepodobné, že vážne ochoriete,“ povedal Biden o zaočkovaných ľuďoch.

Spojené štáty zaznamenali za jediný deň viac než milión prípadov nákazy koronavírusom. Toto číslo (1,084 milióna), ktoré evidovali v pondelok (3. 1.), predstavuje takmer dvojnásobok počtu prípadov spred týždňa (544 000).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet