Na hlavný obsah

USA varovali Bielorusko, aby neposkytlo svoje územie na útok proti Ukrajine

Podpora ruskej invázie by mala vážne dôsledky.

USA varovali Bielorusko, aby neposkytlo svoje územie na útok proti Ukrajine
Na snímke z júla ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Foto: TASR/AP

Spojené štáty vyzvali Bielorusko, aby neposkytlo svoje územie na prípadný útok Ruska proti susednej Ukrajine. Washington varoval, že takáto podpora ruskej invázie by mala pre Bielorusko vážne dôsledky. Informovala o tom agentúra AFP.

Bielorusko by čelilo reakcii

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price na utorňajšom (25. 1.) tlačovom brífingu vyjadril hlboké znepokojenie nad presunmi ruských vojakov do Bieloruska.

„Dali sme Bielorusku jasne na vedomie, že ak umožní, aby bolo jeho územie použité na útok voči Ukrajine, bude čeliť rýchlej a rozhodnej reakcii zo strany USA a ich spojencov a partnerov,“ povedal Price novinárom.

Zdôraznil, že ak by sa prípadná ruská invázia proti Ukrajine uskutočnila aj z územia Bieloruska a ak by sa na ňom trvale rozmiestnili ruskí vojaci, „NATO by mohlo prehodnotiť rozmiestnenie svojich síl v krajinách hraničiacich s Bieloruskom“.

Spoločné cvičenia a presuny vojakov

Rusko a Bielorusko opakovane uskutočňujú spoločné vojenské cvičenia a v posledných týždňoch sa objavili správy o presunoch ruských vojakov a vojenskej techniky na bieloruské územie. USA v tejto súvislosti varovali, že by do Bieloruska mohli byť prevezené aj jadrové zbrane.

Predstavitelia Pentagónu sa obávajú, že ak by Bielorusko poskytlo svoje územie pre prípadnú inváziu, mohla by byť ohrozená aj ukrajinská metropola Kyjev, ktorá leží neďaleko bieloruských hraníc.

Vláda v Minsku takéto obavy Spojených štátov odmieta a tvrdí, že Washington tvrdeniami tohto druhu len prispieva k ďalšej eskalácii napätia v regióne, uvádza agentúra TASS.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet