Na hlavný obsah

V hlavnom meste Tongy Nuku’alofa cunami spôsobilo značné škody

O ľudí na Tonge sa obáva aj americký šéf diplomacie.

V hlavnom meste Tongy Nuku’alofa cunami spôsobilo značné škody
Na satelitnej snímke erupcia podmorského vulkánu na tichomorskom ostrovnom štáte Tonga. Foto: TASR/AP

Hrozba prívalových vĺn cunami po sobotňajšom (15. 1.) silnom výbuchu podmorskej sopky pri pobreží ostrovného štátu Tonga pominula, informovalo v nedeľu (16. 1.) Tichomorské centrum varovania pred cunami.

Obrovský výbuch podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai bol taký silný, že ho zaznamenali po celom svete a vyvolal cunami, ktoré zaplavili tichomorské pobrežia od Japonska až po Spojené štáty. V nedeľu to oznámili vedci, ktorých citovala tlačová agentúra AFP.

„Na základe všetkých dostupných údajov oznamujeme, že hrozba cunami po tejto sopečnej erupcii pominula,“ uviedlo centrum o 04.00 h SEČ. Dodalo, že úrady „v zasiahnutých pobrežných oblastiach by mali sledovať situáciu, aby stanovili, kedy bude bezpečné vrátiť sa k bežným aktivitám“.

Hlavné mesto Tongy Nuku’alofa utrpelo pri cunami po silnom výbuchu sopky „značné“ materiálne škody, ale zatiaľ nehlásia žiadnych mŕtvych ani zranených, povedala v nedeľu novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Vlna vyplavila člny aj balvany

„Cunami mali značný dosah na pobrežie na severnej strane mesta Nuku’alofa, na breh vyplavilo člny aj veľké balvany,“ opísala situáciu Ardernová. Doplnila, že jej vláde sa podarilo skontaktovať s novozélandským veľvyslanectvom v tonžskej metropole, hoci predtým boli komunikačné linky s ostrovom prerušené.

Spojené štáty si po silnej erupcii sopky robia „veľké starosti“ o ľudí na Tonge, napísal v sobotu na sociálnej sieti americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a prisľúbil ostrovnému národu, susedovi USA v Tichomorí, pomoc.

Sopka nie je pokojná

Sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai leží približne 65 kilometrov severne od hlavného mesta Tongy Nuku’alofa. Dlhú, hlučnú erupciu sopky zachytili dramatické satelitné zábery – bolo vidieť, ako vulkán chrlí do vzduchu dym a popol. Hromový rachot bolo počuť aj na Aljaške vzdialenej takmer 10 000 kilometrov.

Americká geologická služba USGS hlásila, že sobotňajší výbuch sopky sa rovnal zemetraseniu s magnitúdou 5,8 pri nulovej hĺbke.

Sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai je známa nestálosťou a výbušnosťou. V roku 2015 napríklad vychrlila do vzduchu toľko veľkých kameňov a popola, že keď sa usadili, vznikol nový ostrov dlhý dva kilometre, široký kilometer a vysoký 100 metrov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet