Na hlavný obsah

V Prahe demonštrovali hasiči a policajti proti povinnému očkovaniu

Protestu sa zúčastnili desiatky ľudí.

V Prahe demonštrovali hasiči a policajti proti povinnému očkovaniu
Muž dostáva vakcínu počas očkovania proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR

V Prahe sa vo štvrtok (12. 1.) konala demonštrácia hasičov a policajtov združených v odborovej organizácii Pro Libertate, ktorí protestovali proti plánovanému povinnému očkovaniu proti koronavírusu. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Desiatky príslušníkov hasičských, policajných a ďalších zborov mali transparenty s nápismi „Chceme byť počutí“ a „Odbory proti diskriminácii a povinnému očkovaniu“.

Odrádza ich častá mutácia vírusu

„Som očkovaný dvoma dávkami, ale nechcem tretiu dávku, nebudem sa očkovať látkou, ktorá je neúčinná proti vírusu, ktorý už dávno zmutoval. Očkujem sa neustále na zahraničné misie, takže nie som žiadny odmietač,“ povedal pre Novinky.cz. hasič a člen tímu na vyhľadávanie a záchranu osôb (USAR), ktorý si neželal byť menovaný.

„Nedávno som prekonal ťažkú formu covidu a mám toľko protilátok, že mi ani nebolo odporučené si dať tretiu dávku,“ zdôvodnil. Ako doplnil, v zamestnaní od neho vyžadujú, aby sa dal zaočkovať.

Pro Libertate je združenie právnikov, ktorí v Česku pracujú na zrušení vyhlášky o povinnom očkovaní pre vybrané profesijné skupiny.

Už v nedeľu (9. 1.) sa v rámci protestu iniciatívy Chcípl PES, na ktorom sa zišlo viac ako tisíc odporcov proticovidových opatrení, konala demonštrácia príslušníkov Integrovaného záchranného systému.

Chcú upustiť od povinného očkovania dôchodcov

V utorok (11. 1.) sa na pražskom Malostranskom námestí uskutočnil protest stoviek ľudí namierený proti povinnej vakcinácii vybraných profesijných skupín.

Vláda nového českého premiéra Petra Fialu avizovala, že chce zmeniť vyhlášku predchádzajúceho kabinetu Andreja Babiša, ktorá počíta s povinným očkovaním proti covidu pre vybrané profesie a ľudí nad 60 rokov.

Minister zdravotníctva Vlastimil Válek uviedol, že chce vypustiť povinné očkovanie dôchodcov. Nová podoba vyhlášky bude podľa neho pripravená v polovici februára. Súčasná vyhláška má začať platiť od marca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet