Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V Rakúsku spustia očkovaciu lotériu. Vláda na ňu vyčlenila miliardu eur

Odmeny môžu získať ľudia i samosprávy.

V Rakúsku spustia očkovaciu lotériu. Vláda na ňu vyčlenila miliardu eur
Ilustračné foto. Foto: ČTK

Rakúska vláda spustí očkovaciu lotériu s možnosťou výhry poukážok v hodnote 500 eur a finančne podporí jednotlivé obce, pričom výška príspevkov sa bude odvíjať od konkrétnej miery zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19.

Na štvrtkovej (20. 1.) tlačovej konferencii to oznámili kancelár Karl Nehammer, vicekancelár Werner Kogler a šéfka opozičných sociálnych demokratov (SPÖ) Pamela Rendiová-Wagnerová, informuje agentúra APA.

Na lotériu dajú miliardu eur

Vláda vyčlenila na očkovaciu lotériu jednu miliardu eur. Žrebovať sa začne 15. marca. Pre obce je určených ďalších 400 miliónov eur.

Cieľom iniciatívy, na ktorej sa dohodla rakúska vláda s SPÖ, je zvýšiť mieru vakcinácie proti novému koronavírusu. Ako povedal Nehammer, tento krok odmení zaočkovaných a má tiež slúžiť ako impulz pre tých, čo ešte s očkovaním váhajú.

Šancu na výhru v lotérii bude mať približne každý desiaty zaočkovaný. Platí to pre tých, čo už vakcínu dostali, i pre osoby, ktoré tak ešte len plánujú urobiť. Päťstoeurové poukážky bude možné použiť na území Rakúska v obchodoch, gastronómii, hoteloch či kultúrnych a športových zariadeniach.

Odmeny pre samosprávy

Čo sa týka finančného balíka pre samosprávy, Nehammer ako príklad uviedol, že priemerne veľká obec s 3 000 obyvateľmi získa pri 80-percentnej zaočkovanosti 30 000 eur, pri 85-percentnej zaočkovanosti 60 000 eur a pri 90-percentnej zaočkovanosti 120 000 eur.

Vo štvrtok hlasujú poslanci rakúskej Národnej rady o návrhu zákona o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19 pre osoby od 18 rokov, ktorý má nadobudnúť účinnosť 1. februára.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet