Na hlavný obsah

Variant deltakron je podľa švajčiarskeho experta výsledkom chybnej analýzy

Cyperský vedec trvá na tom, že variant existuje.

Variant deltakron je podľa švajčiarskeho experta výsledkom chybnej analýzy
Na ilustračnej snímke laborantky testujú vzorky výterov PCR testov. Foto: TASR/AP

Nový kombinovaný variant koronavírusu, nazvaný cyperskými vedcami ako deltakron, je pravdepodobne len výsledkom chybnej analýzy spôsobenej kontamináciou skúmanej vzorky. Informovala o tom v pondelok (10. 1.) agentúra DPA, ktorá sa odvolala na tvrdenie popredného švajčiarskeho experta na varianty vírusov. Nový variant koronavírusu objavili na Cypre.

„Tieto genómy sú veľmi pravdepodobne len artefaktmi,“ povedal pre DPA Richard Neher z Bazilejskej univerzity vo Švajčiarsku. Vedec vysvetlil, že pri sekvenovaní genómu variantu delta je skúmaný segment často veľmi slabý a preto je veľmi náchylný na kontamináciu.

Podobný názor na údajný nový kombinovaný variant má aj popredná epidemiologička zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Maria Van Kerkhoveová.

„Kombinácia vírusov/variantov sa nenastáva. Deltakron je pravdepodobne len výsledkom kontaminácie počas sekvenovania,“ uviedla Van Kerkhoveová v pondelok na sociálnej sieti a zároveň vyzvala, aby sa názov „deltakron“ na označenie kombinácie variantov delta a omikron nepoužíval.

Nový, údajne zmiešaný variant, objavil tím vedcov Cyperskej univerzity pod vedením profesora biologických vied Leondiosa Kostrikisa, ktorý ho i pomenoval.

Dosiaľ údajne odhalili na Cypre 25 prípadov nákazy týmto variantom, ktorý podľa Kostrikisa obsahuje proteínové štruktúry variantov delta a omikron. Ako povedal v nedeľu (9. 1.) pre stanicu Sigma TV, myslí si, že sa voči nemu presadí skôr aktuálne dominujúci omikron.

DPA pripomenula, že aj jeden z členov gréckej vládnej pandemickej komisie Gkikas Magiorkinis uviedol, že Kostrikisove závery sú pravdepodobne nesprávne.

„Prvotné analýzy ukazujú, že ide o technickú chybu laboratória,“ napísal na sociálnej sieti epidemiológ Magiorkinis. Samotný Kostrikis však aj v pondelok trval na svojich záveroch, uvádza DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet