Akčný plán na zamestnávanie Rómov nepočíta zo sociálnymi podnikmi. Upozornila na to Aliancia pre sociálnu ekonomiku. Ľuďom z vylúčených komunít by pomohlo najmä trvalé zamestnanie.
Nedávno vymenovaný splnomocnenec vlády pre Rómov Ján Hero na dokumente nespolupracoval. Chce však hľadať riešenia.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Tridsaťjedenročný Juraj Macko z Krompách chcel po návrate z výkonu trestu začať pracovať, aby uživil svoju družku a pomohol aj rodičom. Trvalé zamestnanie si však viac ako rok nevedel nájsť. Napokon pracuje pre mesto na aktivačných prácach. Odrába si dávky v hmotnej núdzi.
„Ťažko by sa mi žilo bez práce, na prácu som zvyknutý a chcem ju robiť. Napísal som si žiadosť do zlievarní a odpoveď mi žiadna neprišla. Dala si žiadosť aj družka, ani družke. Družku tam zavolali na pohovor a vôbec ju nezobrali. Ja neviem prečo. Oni mi povedali, že ma tam zavolajú a ani ma nezavolali,“ priblížil Macko.
To, že si Juraj aj mnohí iní nezamestnaní z marginalizovaných komunít len ťažko hľadajú trvalé zamestnanie, kritizuje Aliancia pre sociálnu ekonomiku. Podľa nej za to môže aj to, že z akčného plánu na zamestnávanie Rómov do roku 2030 vypadla podpora sociálneho podnikania.