Na hlavný obsah

Zara Rutherfordová obletela Zem a stanovila nový svetový rekord

Stala sa najmladšou letkyňou, ktorá túto métu pokorila.

Zara Rutherfordová obletela Zem a stanovila nový svetový rekord
Belgicko-britská 19-ročná pilotka Zara Rutherfordovása teší v kokpite po vytvorení nového svetového rekordu. Foto: TASR/AP

Mladá belgicko-britská pilotka Zara Rutherfordová vytvorila nový svetový rekord, keď ako najmladšia žena vo štvrtok (20. 1.) úspešne dokončila sólový oblet Zeme. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

So svojím ultraľahkým jednomotorovým lietadlom Shark Aero slovenskej výroby pristála 19-ročná Rutherfordová na západe Belgicka po 155 dňoch od štartu. Držiteľkou predmetného rekordu bola od roku 2017 doteraz 30-ročná americká letkyňa Shaesta Waizová.

Celkovým rekordérom však zostáva Brit Travis Ludlow, ktorý stanovil tento štandard vlani ako 18-ročný.

Rutherfordovej globálny let mal trvať tri mesiace, ale v dôsledku nepriaznivého počasia a problémov s vízami sa jej misia predĺžila približne o dva mesiace.

Nepriaznivé poveternostné podmienky panovali aj v posledný deň jej letu – na letisku v belgickom Kortrijku mrholilo.

Rutherfordová počas letu musela čeliť viacerým výzvam – v oblasti ruskej Sibíri panovali teploty na úrovni mínus 35 stupňov Celzia, zatiaľ čo v Indonézii bolo 32 stupňov Celzia. Cestu jej komplikoval aj dym z prírodných požiarov či tajfúny.

Pilotka absolvovala trasu dlhú celkovo 52 000 kilometrov, zastavila sa na piatich kontinentoch a navštívila 41 krajín.

Obaja rodičia Rutherfordovej sú piloti. Sama začala lietať ako 14-ročná. Svojím obletom Zeme chcela letkyňa nadchnúť mladé ženy a dievčatá na celom svete pre letectvo, vedu a technológie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet