Na hlavný obsah

Zeman a Fiala sa budú stretávať pravidelne každý mesiac

Dohodli sa na tom počas novoročného obeda.

Zeman a Fiala sa budú stretávať pravidelne každý mesiac
Na snímke predseda ODS Petr Fiala. Foto: ČTK/Kateřina Šulová

Český prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala sa budú pravidelne stretávať, a to každý mesiac, aby prediskutovali aktuálne udalosti. Dohodli sa na tom počas spoločného nedeľňajšieho (2. 1.) novoročného obeda na zámku v Lánoch, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Fiala zároveň oznámil, že prezident vymenuje v pondelok (3. 1.) napoludnie posledného člena novej vlády Zdeňka Nekulu za ministra poľnohospodárstva.

Zeman vymenuje posledného ministra novej vlády

Nekula z KDU-ČSL nemohol byť v decembri vymenovaný spolu s ostatnými ministrami, keďže mal pozitívny test na koronavírus a musel byť v izolácii.

„Dohodli sme sa, že sa budeme stretávať pravidelne. Zhruba raz za mesiac, aby sme si mohli vymieňať pohľady na veci,“ vyhlásil Fiala, ktorý novoročný obed s prezidentom označil za „príjemné stretnutie“. Na obede sa zúčastnili aj manželky oboch politikov.

Fiala pritom označil za dôležité, aby sa takéto stretnutia uskutočňovali, hoci pripustil, že on aj prezident majú na mnoho vecí rôzne názory a že zrejme reprezentujú aj iné skupiny voličov.

Tradíciu založil Václav Klaus

Na podobnej pravidelnej báze sa prezident stretával aj s predchádzajúcim premiérom Andrejom Babišom.

Tradícia novoročných obedov prezidenta a premiéra v Lánoch začala počas vlády Zemanovho predchodcu Václava Klausa. Hoci ide prevažne o spoločenskú záležitosť, hovorí sa na nich aj o politických otázkach.

Fialova vláda chce požiadať parlament o dôveru 12. januára. Pred poslancov chce podľa slov premiéra predstúpiť už s hotovým programovým vyhlásením, na ktorom sa v súčasnosti ešte pracuje.

Na budúci týždeň chce Fiala programové vyhlásenie prediskutovať so sociálnymi partnermi, uviedol Český rozhlas.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet