Na hlavný obsah

Zemetrasenia v Afganistane si vyžiadali najmenej 22 životov

Počet obetí pravdepodobne ešte stúpne.

Zemetrasenia v Afganistane si vyžiadali najmenej 22 životov
Mapa Afganistanu so znázornením epicentrom zemetrasenia. Foto: Twitter - AFP

Dve zemetrasenia zasiahli v pondelok (17. 1.) popoludní západoafganskú provinciu Bádghís popri hranici s Turkménskom a usmrtili najmenej 22 ľudí. Informoval o tom miestny predstaviteľ, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AP.

Vládnu obavy, že počet obetí stúpne, keďže prví záchranári ešte len dorazili do niektorých odľahlých dedín, ktoré patria k najchudobnejším a najzaostalejším v Afganistane.

Bas Muhammad Sarwarí, šéf provinčného úradu pre kultúru a informácie, oznámil, že zemetrasenia zničili množstvo domov. Vystrašení obyvatelia utekali z domov do bezpečia.

Americká geologická služba USGS zaznamenala o 14.00 h miestneho času zemetrasenie s magnitúdou 5,3 a druhé s magnitúdou 4,9 o 16.00 h. Vyskytli sa 41 kilometrov východne a 50 kilometrov juhovýchodne od provinčného hlavného mesta Kalaa Naw.

Silnejšie z týchto otrasov postihli okres Kádis v južnom cípe provincie, kde zaznamenali aj väčšinu škôd a úmrtí, ako povedal Sarwarí. Predstavitelia stále zhromažďujú informácie. Do zotmenia sa s úradmi skontaktovali len štyri dediny.

„Zajtra máme v pláne vyslať záchranné skupiny, ako aj pomoc zasiahnutým rodinám,“ informoval.

Sarwarí informoval, že otrasy bolo cítiť po celej provincii. Na niektorých domoch v hlavnom meste Kalaa Naw sa objavili praskliny, ale nedošlo tam k žiadnym vážnym zraneniam ani rozsiahlym škodám, dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet