Na hlavný obsah

Žiaci sa vrátia do škôl 10. januára, potvrdil Gröhling

Umožňuje to epidemická situácia.

Žiaci sa vrátia do škôl 10. januára, potvrdil Gröhling
Ilustračné foto. Foto: RTVS

Po predĺžených zimných prázdninách sa začne prezenčné vyučovanie v plánovanom termíne. Od pondelka 10. januára sa budú prezenčne vzdelávať materské, základné aj stredné školy. RTVS o tom informovalo ministerstvo školstva.

Od tohto termínu sa zároveň školy budú opäť riadiť takzvaným školským semaforom. Žiaci sa zároveň budú môcť pretestovať, na tento účel rezort školstva distribuoval viac než 3 milióny testov.

Návrat do škôl

V decembri sa deti a žiaci tešili z dlhších prázdnin. Po skončení prázdnin nastupujú žiaci do škôl v avizovanom termíne – 10. januára 2022.

„Epidemická situácia sa zlepšila, na základe dát z ministerstva zdravotníctva vidíme, že je nižší počet hospitalizovaných aj pozitívnych, a preto postupujeme podľa avizovaných informácií a do škôl sa vrátime v termíne 10. januára 2022. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí v čase sviatkov konali zodpovedne, dodržiavali opatrenia alebo sa zaočkovali a napomohli tak k zlepšeniu situácie,“  uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Školský semafor

Pre školy to znamená, že sa budú riadiť manuálom školský semafor. Rovnako ako v predchádzajúcom období sa školy plošne zatvárať nebudú. V prípade pozitivity žiaka môže príslušnú triedu uzatvoriť riaditeľ.

Rozhodnutie o zatvorení celej školy v prípade nepriaznivej situácie však môže spraviť len regionálny hygienik, napríklad pokiaľ je na škole značná časť tried v karanténe či vysoký počet nakazených osôb.

Výnimku z karantény majú v zmysle vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva plne očkované a prekonané osoby. To platí aj pre žiakov škôl, ktorí sa budú môcť po očkovaní alebo prekonaní aj naďalej prezenčne vzdelávať.

Rúška a možnosť testovania

Na školách budú zároveň podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) povinné rúška. Prekrytie horných dýchacích ciest nie je povinné pre deti v materskej škole, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov pri vzdelávaní takýchto žiakov.

Pre čo najväčšie umožnenie bezpečného prostredia na školách, rezort školstva ešte v závere roka distribuoval 1,5 milióna samotestov, ktoré boli rozdistribuované na príslušné okresné úrady.

Tento týždeň distribuuje ďalších 1,5 milióna samotestov na okresné úrady, na ktorých si ich školy vyžiadajú. Ku koncu decembra 2021 ostali okresným úradom nevyužité antigénové samotesty v objeme 12 % až 13 %. Celkovo tak bolo vyskladnených 14,5 milióna antigénových samotestov na účel testovania v školách.

„Aj takýmto spôsobom chceme napomôcť bezpečnejšiemu prostrediu na školách. Kľúčovým opatrením ostáva však aj naďalej očkovanie, pretože to nás najlepšie chráni pred ťažkým priebehom či hospitalizáciou. Je preto dôležité, aby očkovanie využilo čo najviac rodičov, zamestnancov škôl alebo v prípade záujmu aj žiakov,“ zdôraznil Gröhling.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko