Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Zomrel režisér filmu Posledné filmové predstavenie Peter Bogdanovich

Patril k režisérom tzv. Nového Hollywoodu.

Zomrel režisér filmu Posledné filmové predstavenie Peter Bogdanovich
Na snímke dnes už zosnulý americký režisér Peter Bogdanovich. Foto: TASR/AP

Vo veku 82 rokov zomrel oceňovaný americký filmový režisér, kritik a herec Peter Bogdanovich. O jeho úmrtí podľa agentúry AFP informoval vo štvrtok (6. 1.) jeho agent.

Bogdanovich patril k autorom obdobia nazývaného Nový Hollywood, „postklasický Hollywood“, či americkej novej vlny, z konca 60. do raných 80. rokov 20. storočia, keď sa v kinematografii presadila nová generácia mladých filmárov – William Friedkin, Robert Altman, Brian De Palma, George Lucas, Martin Scorsese, Steven Spielberg, Michael Cimino či Francis Ford Coppola.

Bogdanovich, syn imigrantov, ktorí ušli z Európy pred nacistami, vyštudoval herectvo a spočiatku sa venoval filmovej kritike, napokon sa sústredil na režírovanie filmov.

Autorsky debutoval snímkou Terče (1967), preslávilo ho však až Posledné filmové predstavenie (1971) – film bol nominovaný na prestížnu cenu Oscar v ôsmich kategóriách, pričom cenu získal napokon v dvoch. V roku 1990 nakrútil jeho pokračovanie pod názvom Texasville.

Po bláznivej komédii Čo ďalej, pán doktor? (1972) s Barbrou Streisandovou, nostalgickom Papierovom mesiaci (1973), kde za svoju rolu získala cenu Oscar len 10-ročná Tatum O’Nealová, kostýmovom príbehu Daisy Millerová (1974) a Nickelodeon (1976), začala Bogdanovichova kariéra upadať.

Vo veľkej miere to spôsobila násilná smrť modelky Playboya Dorothy Strattenovej, s ktorou mal Bogdanovich pomer a ktorú zavraždil jej manžel. K tragédii došlo pred uvedením Bogdanovichovho filmu A všetci sa smiali – Strattenová v tejto snímke účinkovala vo svojej prvej hlavnej role po boku Audrey Hepburnovej.

Neskôr sa Bogdanovich stal známym aj medzi mladšími filmovými a televíznymi fanúšikmi, keď hral napríklad rolu psychiatra v seriáli Sopranovci a DJ-a vo filme Kill Bill nakrúteného režisérom Quentinom Tarantinom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet