Na hlavný obsah

Zomrel vyznamenaný potkan, ktorý vyčuchal nášľapné míny z vojny v Kambodži

Uhynul pokojne počas víkendu.

Zomrel vyznamenaný potkan, ktorý vyčuchal nášľapné míny z vojny v Kambodži
Na nedatovanej snímke Britského združenia pre dobré životné podmienky zvierat (PDSA) africký potkan menom Magawa, ktorý vyčuchal míny v Kambodži. Foto: TASR/AP

Potkan Magawa, ktorý bol ocenený za záchranu ľudských životov, lebo dokázal vyhľadať zakopané míny lepšie ako vycvičené psy, cez víkend uhynul vo veku ôsmich ľudských rokov. Informovala o tom v Belgicku sídliaca mimovládna organizácia APOPO, ktorá ho svojho času vycvičila na vyhľadávanie mín a vyslala na misiu do Kambodže.

Počas svojej takmer šesťročnej kariéry Magawa pátral po mínach na ploche s rozlohou približne 225 000 metrov štvorcových, čo je ekvivalent 42 futbalových ihrísk. Po odhalení viac ako 100 nášľapných mín a iných výbušnín odišiel v júni minulého roka do „dôchodku“.

Potkany sa rámci výcviku učia vyškrabať znak na mieste, kde vyňuchali výbušninu. Táto technika, ktorá nie je založená na detegovaní kovového šrotu, umožňuje odmínovačom pracovať oveľa rýchlejšie ako s detektorom kovov.

Štvornohý hrdina zomrel pokojne

Magawa dokázal skontrolovať plochu s veľkosťou tenisového kurtu za 30 minút, čo by človeku vybavenému detektorom kovov trvalo až štyri dni.

Organizácia APOPO vycvičila Magawu tak, že za každý nález dostal obľúbenú potravu, ako boli banány a arašidy.

Jeho zdravotný stav po odchode do dôchodku bol dobrý. Aj väčšinu minulého týždňa strávil hraním so svojím obvyklým nadšením, uviedla APOPO. Cez víkend však mal menej energie, „viac driemal a prejavoval menší záujem o jedlo“, uviedla charitatívna organizácia. Napokon zomrel „pokojne“ tento víkend.

Britské združenie pre dobré životné podmienky zvierat (PDSA) v septembri roku 2020 udelilo Magawovi zlatú medailu za statočnosť pri odstraňovaní mín na kambodžskom vidieku.

Ocenenie PDSA je zvieracím ekvivalentom najvyššieho civilného vyznamenania v Británii. Magawa sa stal prvým takto vyznamenaným potkanom za 77 rokov udeľovania tejto ceny a zaradil sa k plejáde vyznamenaných psov, mačiek či holubov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet