Na hlavný obsah

Kanadská polícia začala vypratávať demonštrantov na moste Ambassador Bridge

V krajine hrozia ďalšie demonštrácie.

Kanadská polícia začala vypratávať demonštrantov na moste Ambassador Bridge
Policajti stoja počas demonštrácie proti pandemickým opatreniam na moste vedúcim do Spojených štátov v kanadskom meste Windsor. Foto: TASR

Kanadská polícia začala v sobotu (12. 2.) vypratávať kľúčový most, na ktorom vodiči kamiónov protestujú proti koronavírusovým opatreniam. Úrady v hlavnom meste Ottawa sa medzitým pripravujú na ďalšie demonštrácie, ktoré by do kanadskej metropoly mali priviesť tisíce ľudí.

TASR o tom informovala na základe správ prevzatých od tlačovej agentúry AFP.

Najvyšší súd provincie Ontário nariadil kamionistom ukončiť blokádu strategického mosta Ambassador Bridge, ktorý spája mesto Windsor v Kanade s Detroitom v americkom štáte Michigan.

Protest prinútil veľkých výrobcov automobilov v oboch krajinách zastaviť alebo obmedziť výrobu. Washington v piatok (11. 2.) vyzval Ottawu, aby využila svoje federálne právomoci na ukončenie blokády.

Kanadský premiér Justin Trudeau prisľúbil „čoraz silnejší policajný zásah“ a dodal, že hranice nemôžu zostať zatvorené a „tento konflikt sa musí skončiť“. Provincia Ontário, ktorá je silne závislá od automobilového priemyslu, vyhlásila výnimočný stav.

Kým kanadská polícia začala s vypratávaním mosta, protesty pokračovali – tam aj inde. Napriek tomu, že polícia s podporou obrnených vozidiel pomaly postupovala na most, desiatky demonštrantov naďalej blokovali cestu.

„Vymáhanie zákona pokračuje. Jednotlivci, ktorí sa nachádzajú v zóne demonštrácie, budú zatknutí. Ľuďom odporúčame, aby oblasť okamžite opustili,“ varovala windsorská polícia.

Demonštranti boli varovaní, že ak budú naďalej brániť premávke, môžu čeliť vysokým pokutám, väzeniu a strate vodičského preukazu.

Ambassador Bridge je životne dôležitý pre americký i kanadský automobilový priemysel – prepravuje sa po ňom viac ako 25 percent tovaru vyvážaného oboma krajinami.

Ďalšie dva hraničné priechody medzi Kanadou a USA zostávajú stále blokované protestmi – jeden v provincii Manitoba, druhý v provincii Alberta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet