Na hlavný obsah

Američania odkúpili známu budovu v Bratislave. Bude tam nová ambasáda?

Veľvyslanectvo USA tvrdí, že je na začiatku procesu.

Spojené štáty americké (USA) odkúpili v Bratislave budovu na rohu Dostojevského radu a Olejkárskej. Vyplýva to z dostupných údajov katastra nehnuteľností a výpisu z listu vlastníctva.

Táto lokalita blízko centra hlavného mesta sa v uplynulých rokoch skloňovala ako jedna z možných, kam by sa ambasáda USA mohla presťahovať z Hviezdoslavovho námestia. V roku 2019 to potvrdil aj primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že o tom diskutuje pracovná skupina.

Ešte v roku 2017 samotné veľvyslanectvo uviedlo, že už má lokalitu pre svoje nové sídlo – v blízkosti novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave. Spĺňať má bezpečnostné požiadavky a zároveň má aj zapadnúť do okolia.

„Keďže sme na začiatku procesu hľadania a plánovania, nemôžeme sa momentálne vyjadriť k žiadnym podrobnostiam,“ uviedla hovorkyňa Veľvyslanectva USA na Slovensku Tara Hall. Deklaruje, že ich veľvyslanectvo spolupracuje s mestom i miestnymi partnermi, aby našlo možnosti na modernizáciu a rast americkej ambasády v Bratislave.

Predmet kritiky

Nové budúce sídlo veľvyslanectva USA v Bratislave sa stalo témou najmä pred komunálnymi voľbami v roku 2018. Niektorí bratislavskí komunálni politici totiž opakovane kritizovali sídlo ambasády na Hviezdoslavovom námestí v centre mesta a najmä jej bezpečnostnú zónu ohraničenú bezpečnostným plotom. Spisovali aj výzvu na jeho odstránenie.

Magistrát opakovane tvrdil, že podľa Viedenského dohovoru je bezpečnostná zóna súčasťou ambasády aj na priľahlých pozemkoch, bez ohľadu na vlastníctvo. Riešenie problému videlo mesto len v presťahovaní ambasády z Hviezdoslavovho námestia na iné miesto v Bratislave. Veľvyslanectvo pravidelne deklarovalo, že jeho plány na presťahovanie napredujú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko