Novinári, ktorí pokrývajú dianie na americkom ministerstve obrany a v americkej armáde, vyjadrili v stredu (9. 2.) protest proti odmietnutiu prístupu k približne 3 000 americkým vojakom rozmiestňovaným v Európe v reakcii na rastúce napätie medzi Ruskom a Ukrajinou. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Novinári z „The Pentagon Press Association“ tvrdia, že im bola odopretá možnosť porozprávať sa s vojakmi, ktorí sú posielaní do Poľska, Rumunska a Nemecka. Podľa nich sú takéto plošné obmedzenia v čase mieru zriedkavé a neobvyklé aj v aktívnych vojnových zónach.
Novinári žiadajú informácie
The Pentagon Press Association zastupuje takmer 100 novinárov. Toto novinárske združenie uviedlo, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v podstate zakázala novinárom prístup k nasadzovaným radovým vojakom v Európe.
Združenie sa obrátilo na Bidenovu administratívu v stredajšom (9. 2.) liste adresovanom ministrovi obrany Lloydovi Austinovi a poradcovi pre národnú bezpečnosť Jakeovi Sullivanovi.
List popisuje odmietnutie prístupu médií ako „v rozpore so základným princípom slobody tlače“ a žiada Bidenovu administratívu, aby obrátila kurz.
„Ubližuje to americkej verejnosti, v mene ktorej sú tieto jednotky nasadzované v zahraničí, a je to v rozpore so sľubmi prezidenta Bidena o transparentnosti,“ uvádza sa v liste.
„Verejnosť v demokratickej spoločnosti si zaslúži nezávislé mediálne pokrytie jej synov a dcér v uniformách, a to sa v súčasnosti nedá poskytnúť bez priameho informovania o aktivitách jednotiek v Európe,“ uviedlo združenie.
Tlačový tajomník Pentagónu John Kirby odkázal, že rozhodnutie o týchto obmedzeniach je súčasťou širšej stratégie vlády USA na zvládnutie ukrajinskej krízy na „geopolitickej scéne“ – pri hľadaní diplomatického riešenia.
„Akékoľvek rozhodnutie poskytnúť médiám prístup k našim vojakom či už je to v operačnom prostredí, alebo výcvikovom prostredí, je rozhodnutie, ktoré berieme vážne. Teraz jednoducho nie sme v bode, aby sme mohli poskytnúť takýto prístup,“ uzavrel Kirby.