Na hlavný obsah

Autodopravcovia chcú rokovať s ministerstvom, hrozia tvrdou blokáciou hraníc

Rezort dopravy žiada účasť Česmadu.

Autodopravcovia chcú rokovať s ministerstvom, hrozia tvrdou blokáciou hraníc
Protestujúci dopravcovia blokovali hraničný priechod v Kútoch. Foto: TASR

Autodopravcovia budú do stredy (23. 2.) čakať na pozvanie k rokovaciemu stolu. Ak sa tak nestane, začnú blokovať „natvrdo“ viaceré hraničné priechody. Avizoval to v piatok (18. 2.) Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska (UNAS).

Minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) je ochotný zúčastniť sa na rokovaní, podmienkou je však účasť Združenia cestných autodopravcov SR Česmad Slovakia. Mýtne poplatky nateraz znižovať neplánuje.

UNAS dal rezortom dopravy a financií do stredy ultimátum. „Keď nás do stredy neprizvú k rokovaciemu stolu, tak skonsolidujeme sily a už to nebudeme robiť tak, že budeme púšťať po štyroch alebo po šiestich hodinách, ale zablokujeme to natvrdo,“ skonštatoval Skala s tým, že zablokujú napríklad tri alebo štyri hraničné priechody.

Ministerstvo dopravy ocenilo, že UNAS stiahla svoje autá z ciest. Rešpektuje právo na štrajk, ale nie formou, aby boli občania braní za „rukojemníkov“. Hovorca rezortu Ivan Rudolf zároveň v piatok na sociálnej sieti vyhlásil, že mýtne poplatky sa nateraz znižovať nebudú, ale môže to byť súčasťou diskusie o novom mýte.

Minister dopravy sa podľa neho snažil zladiť si program tak, aby sa mohol v piatok s autodopravcami stretnúť, ale pracovný program mu to neumožnil.

Podmienkou rokovania je Česmad

Rudolf tiež dodal, že pre ministerstvo dopravy je relevantným partnerom do diskusie združenie Česmad, keďže združuje zhruba tisíc dopravcov. „My s nimi rokujeme, dá sa povedať, niekedy na dennej báze. Tie rokovania sú veľmi konštruktívne a veľmi slušné a nikdy sa nezačínajú tak, ako je to často v prípade UNAS, vyhrážkami o štrajku,“ poznamenal hovorca rezortu.

Súčasne podotkol, že k rezortu dopravy sa pred niekoľkými dňami dostala informácia, že Stanislav Skala ani Marián Ürge, ktorí za autodopravcov komunikujú, nie sú štatutármi UNAS. „Čiže my vlastne nevieme, kto ich oficiálne zastupuje,“ tvrdí Rudolf.

Minister dopravy je však podľa neho ochotný zúčastniť sa na rokovaní s predstaviteľmi UNAS. „Avšak za podmienky, že sa na ňom zúčastnia aj predstavitelia Česmadu,“ zdôraznil Rudolf.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika