Na hlavný obsah

Biden: Agresorom je Putin a bude niesť následky, zavádzame sankcie

Oznámil ďalšie tvrdé sankcie proti Rusku.

Biden: Agresorom je Putin a bude niesť následky, zavádzame sankcie
Na snímke americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok (24. 2.) označil ruského prezidenta Vladimira Putina za agresora a oznámil ďalšie tvrdé sankcie USA proti ruským bankám, elitám a ich rodinám. TASR o tom informuje na základe prejavu, ktorý bol z Bieleho domu vysielaný naživo.

„Putin je agresor, Putin si túto vojnu vybral. Teraz on a jeho krajina ponesú následky,“ vyhlásil v úvode prejavu Biden. Útok na ukrajinský ľud označil ako brutálny.

Putin tento krok plánoval mesiace

„Vladimir Putin plánoval tento vopred premyslený útok mesiace. Putin presunul viac ako 175 000 vojakov k ukrajinským hraniciam a postavil poľné nemocnice,“ pokračoval šéf Bieleho domu.

„(Putin) odmietol každé úsilie, ktoré Spojené štáty a naši spojenci v dobrej viere vyvinuli, aby riešili naše obavy o vzájomnú bezpečnosť prostredníctvom dialógu s cieľom vyhnúť sa zbytočným konfliktom,“ dodal Biden a oznámil balík sankcií.

Sankcie spôsobia Rusku vážne problémy

Cieľom Spojených štátov a ich spojencov je obmedziť schopnosť Ruska zúčastniť sa na globálnej ekonomike a odstrihnúť ho od veľkej časti dovozov vyspelých technológií, uviedol americký prezident.

Sankcie podľa neho spôsobia vážne problémy ruskej ekonomike. „Tieto sankcie sme zámerne navrhli tak, aby maximalizovali dlhodobý dopad na Rusko a minimalizovali dopad na Spojené štáty a našich spojencov. Zdôrazňujem, že Spojené štáty to nerobia samé. Celé mesiace sme budovali koalíciu partnerov, ktorí zastupujú viac ako polovicu globálnej ekonomiky,“ uviedol prezident USA a pripomenul, že už v prvej vlne opatrení Spojené štáty sankcionovali ruské banky.

„Odrezali sme najväčšiu ruskú banku, ktorá sama vlastní viac ako tretinu ruských bankových aktív. Odrezali sme ju od finančného systému USA. A dnes blokujeme ďalšie štyri veľké banky. To znamená, že každý majetok, ktorý majú v Amerike, bude zmrazený. Zahŕňa to VTB – druhú najväčšiu banku v Rusku, ktorá má aktíva v hodnote 250 miliárd amerických dolárov,“ oznámil Biden.

Odstrihnutie Ruska od systému SWIFT neoznámil

Na sankčný zoznam pribudli „mená ruských elít a ich rodinných príslušníkov“. Biden vysvetlil, že ide o osoby, ktoré „osobne profitujú“ z politiky Kremľa.

Agentúra Reuters upozornila na fakt, že americký prezident neoznámil odstrihnutie Ruska od globálneho medzibankového platobného systému SWIFT.

Takýto krok bol predmetom diskusií aj v roku 2014 po ruskej anexii Krymu, pripomína televízia NBC News. Kremeľ vtedy vyhlásil, že takýto krok bude považovať za vyhlásenie vojny.

USA uvalili sankcie aj na Bielorusko

Spojené štáty uvalili sankcie na 24 osôb a organizácií z Bieloruska. ktoré podporili inváziu Ruska na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rezort financií USA spresnil, že sankcie sa týkajú dvoch štátnych bánk – Belinvestbank a Bank Dabrabyt, ako aj bieloruského obranného a bezpečnostného priemyslu a predstaviteľov obrany.

Medzi sankcionovanými osobami je napríklad aj bývalý bieloruský vládny činiteľ, podnikateľ a oligarcha Alexandr Zajcev, ktorý patrí k osobám z vnútorného okruhu prezidenta Alexandra Lukašenka a profituje zo štátnych zákaziek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet