Na hlavný obsah

Bratislavská nemocnica sprevádzkovala nový heliport

Skráti čas presunu pacienta o 10 minút.

Bratislavská nemocnica sprevádzkovala nový heliport
Na snímke heliport Ružinovskej nemocnice v Bratislave. Foto: TASR

Nemocnica Ružinov v Bratislave uviedla vo štvrtok (17. 2.) do prevádzky nový heliport, vďaka ktorému sa pacienti dostanú k pomoci rýchlejšie a efektívnejšie. Podľa riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Rolanda Schallera dokáže nový heliport ušetriť až desať minút času pri presune.

Prepojenie na centrálny príjem

„Ak sme porovnávali dočasné miesto určené na pristávanie vrtuľníka s týmto moderným heliportom, tak skrátenie je zhruba desať minút,“ uviedol s tým, že ide o čas, ktorý je v krízových situáciách, keď ide o život, rozhodujúci.

Heliport je spojený s komplexom operačných sál a vďaka výťahom je priamo prepojený na činnosť centrálneho príjmu. Vďaka automatickému odmrazovaniu je možné využívať ho 24 hodín denne počas celého roka. Zároveň má pre prípad krízových situácií zabudované požiarne monitory.

UNB heliport
Na snímke heliport Ružinovskej nemocnice v Bratislave.Foto: TASR
Foto: TASR

„V prípade akejkoľvek neočakávanej situácie je pripravených 6 700 litrov vody a ďalších 2 300 litrov peny na hasenie,“ priblížil Schaller.

Môže to pokračovať ďalej

„Finančné prostriedky vo výške 2,2 milióna investované do tohto projektu považujem za veľmi správne. Moderný heliport v ružinovskej nemocnici zabezpečí, že každý pacient, ktorý bude potrebovať akútnu pomoc, sa k nej dostane rýchlejšie a efektívnejšie,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO).

Ministerstvo podľa neho podporuje výstavbu moderných heliportov. „Pokiaľ MZ SR nájde dostatočné finančné prostriedky a súčasne budú pripravené projekty tak, že by sa heliporty mohli budovať, tak to bude pokračovať ďalej,“ skonštatoval.

Výstavba heliportu v ružinovskej nemocnici sa začala v roku 2019, stavebné práce ukončili v máji 2021.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny