Na hlavný obsah

Eurokomisia schválila zaradenie jadra a plynu medzi zelené energie

Členské krajiny sa v názoroch rozlišujú.

Eurokomisia schválila zaradenie jadra a plynu medzi zelené energie
Ilustračná snímka - jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Foto: TASR

Európska komisia v stredu (2. 2.) schválila dočasné zaradenie jadra a plynu medzi čisté zdroje energie, na ktoré majú členské krajiny Európskej únie zásadne odlišné názory.

Komisia v takzvanej taxonómii vyšla v ústrety krajinám ako Francúzsko, Poľsko, Česko či Slovensko, ktoré chcú na jadro a plyn vsadiť pri odstavovaní elektrární či teplární využívajúcich uhlie alebo ropu.

Pravidlá, ktorých cieľom je presvedčiť súkromných investorov k podpore spomínaných zdrojov v najbližších dvoch desiatkach rokov, kritizuje skupina ďalších štátov a Rakúsko Komisii hrozí žalobou.

Konečná podoba taxonómie sa proti pôvodnému návrhu z prelomu roka dočkala niekoľkých zmien. Komisia napríklad odstránila čiastkové termíny na prechod k čistému plynu a ponechala len konečný rok 2035, keď budú musieť zelenými investíciami podporené podniky využívať len nízkoemisné plyny.

Pri jadre sa zásadné podmienky nezmenili, štáty teda budú musieť okrem iného mať hlboké úložiská vyhoreného paliva od roku 2050. Zelený status budú mať len tie nové jadrové bloky, ktoré získajú stavebné povolenie do roku 2045.

„Posilnenie súkromných investícií v prechode k čistým energiám je kľúčom pre dosiahnutie našich klimatických cieľov. Preto prichádzame so striktnými pravidlami, ktoré pomôžu získať financie pre podporu tohto prechodu od zdrojov , ako napríklad uhlie, spôsobujúcich väčšie škody,“ povedala eurokomisárka pre finančné služby Mairead Mcguinnessová, podľa ktorej sa v EÚ zhruba 15 % energie stále vyrába z uhlia.

Návod pre investorov

Komisia zdôrazňuje, že pravidlá majú byť len návodom pre investorov, ktorí budú chcieť svoje peniaze vložiť do udržateľných projektov. Žiadnym spôsobom však neobmedzujú členské štáty v tom, aký energetický mix si zvolia. Majú len urýchliť prechod k nízkouhlíkovému hospodárstvu.

Štáty a Európsky parlament preniesli Komisii mandát na schválenie taxonómie, preto do jej podoby oddnes už nemôžu zasahovať. Majú ale možnosť odmietnuť ju ako celok.

Muselo by sa však za to najdlhšie do pol roka vysloviť aspoň 20 z 27 členských krajín či väčšina europoslancov. To je podľa doterajších vyjadrení politikov nepravdepodobné, hoci európski zákonodarcovia z radov zelených už začali pre zamietnutie pravidiel hľadať spojencov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet