Na hlavný obsah

Európu trápi silný vietor, vyžiadal si najmenej 14 obetí

Ľudia umierali v Poľsku, Holandsku i v Británii.

Európu trápi silný vietor, vyžiadal si najmenej 14 obetí
Ilustračná snímka Foto: Twitter - Reuters

Britské úrady vydali na nedeľu (20. 2.) a pondelok (21. 2:) ďalšie varovanie pred silným vetrom. Víchor sprevádzajúci tlakovú níž Eunice, ktorá v piatok udrela na západnú Európu, si do soboty (19. 2.) večera na kontinente vyžiadal najmenej 14 obetí.

Straty na životoch hlásia Británia, Írsko, Holandsko, Belgicko, Nemecko i Poľsko, kde došlo aj k veľkým materiálnym škodám a rozsiahlym výpadkom v dodávkach elektriny i problémom v doprave, informovala v noci na nedeľu agentúra DPA.

V Británii evidujú tri obete na životoch a veľmi veľké materiálne škody. V Holandsku v dôsledku búrky zomreli štyria ľudia: na troch z nich spadol strom, štvrtý zahynul pri dopravnej nehode.

Najmenej traja ľudia zomreli v Nemecku, kde výčiny počasia napáchali škody – odhadom – za viac ako 900 miliónov eur. V celej krajine došlo k početným prerušeniam železničnej dopravy, pričom na niektorých linkách by problémy mohli trvať až do pondelka. Nemecká meteorologická služba varovala, že pobrežné oblasti budú až do utorka (22. 2.) vystavené silným poryvom vetra.

Búrka Zeynep si v Poľsku vyžiadala štyri obete a najmenej jedného zraneného. Hasičský zbor bol v noci na sobotu privolaný k približne 13 000 incidentom, keď stromy popadali na cesty a zablokovali ich, alebo keď vietor strhol časti striech. Desiatky tisíc domácností zostali bez elektriny, pričom najhoršia bola situácia v Západnom Pomoransku.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyzval verejnosť, aby zostala v interiéri, a železničná spoločnosť PKP odporučila odložiť cestovanie.

V Česku zostalo bez elektriny okolo 26 000 domácností a pražský magistrát vyzval ľudí, aby odložili návštevu parkov či lesov. Výstrahu pred silným vetrom na nedeľu i pondelok vydal pre viaceré okresy na západe a severe Slovenska aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet