Na hlavný obsah

Gröhling: Sme pripravení pomôcť každému žiakovi, ktorý príde z Ukrajiny do našich škôl

Rezort školstva pripravil podporné materiály.

Gröhling: Sme pripravení pomôcť každému žiakovi, ktorý príde z Ukrajiny do našich škôl
Na snímke minister školstva Branislav Gröhling. Foto: TASR

V súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine ministerstvo školstva realizuje sériu prípravných opatrení. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) uviedol, že sú pripravení pomôcť každému žiakovi, ktorý príde z Ukrajiny do našich škôl. Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva.

„Od začiatku, kedy vypukla vojna na Ukrajine, sa snažíme byť čo najsúčinnejší a pripraviť školy na zvládnutie tejto situácie. Sme v kontakte s riaditeľmi škôl v pohraničí, ale aj so samosprávami, ktorých sa príchod ukrajinských rodín dotýka. Rovnako sa však situácia môže dotknúť všetkých škôl, či už ide o prijatie žiakov z Ukrajiny alebo o to, ako aktuálne situáciu prežívajú žiaci a ich rodiny,“ uviedol šéf rezortu školstva.

Usmernenia aj materiály pre rodičov

Na webe ministerstva školstva pribudla špeciálna záložka týkajúca sa diania na Ukrajine. Obsahovať bude podporné materiály, metodické materiály a usmernenia.

Aktuálne v nej školy nájdu materiál, ako zvládnuť podporu žiakov v kontexte aktuálneho diania na Ukrajine, pričom pribudne aj usmernenie pre riaditeľov, ako prijímať žiakov z Ukrajiny a pomôcť im s adaptáciou.

Ministerstvo školstva tiež pripravuje materiál pre rodičov z Ukrajiny v ukrajinskom jazyku, aby vedeli, ako majú postupovať pri začlenení detí do školy.

„Sme pripravení pomôcť každému žiakovi, ktorý príde z Ukrajiny do našich škôl. Tak pre nich, ako aj pre rodičov, je to náročná situácia a chceme byť čo najviac nápomocní, aby túto zmenu žiaci zvládli,“ zdôraznil minister školstva. Dodal, že v prípade, že na školu príde výrazný počet žiakov z Ukrajiny, ministerstvo bude pripravené školu dofinancovať.

Psychologická podpora žiakov

„Je dôležité klásť dôraz aj na psychologickú podporu žiakov. Pocity strachu, neistoty môžu v týchto chvíľach prevládať, preto nezabúdajme, že sme v tom spolu,“ dodala štátna tajomníčka ministerstva školstva pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová.

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie vytvoril podcast určený pre rodičov Ako hovoriť o vojne na Ukrajine pred deťmi a pripravuje seminár pre školských psychológov k zvládaniu komunikácie o vojnovej situácii na Ukrajine a jej dôsledkoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko