Na hlavný obsah

Izrael zakázal konverzné terapie na „liečbu“ homosexuality

Krajina sa stáva čoraz tolerantnejšou k LGBT komunite.

Izrael zakázal konverzné terapie na „liečbu“ homosexuality
Na snímke dúhová vlajka. Foto: SITA/AP

Izrael s okamžitou účinnosťou zakázal tzv. konverzné terapie, ktorých cieľom je „liečba“ homosexuality. Pondelňajšie (14. 2.) nariadenie obsahuje i sankcie pre tých, ktorí „sa podieľajú na tomto nebezpečnom zneužívaní mladých ľudí patriacich k LGBT komunite“. Na sociálnej sieti to oznámil minister zdravotníctva Nican Horovic.

„Sexuálna orientácia nie je problémom, ktorý si vyžaduje liečbu. A ‚konverzné terapie‘ nie sú žiadnou liečbou,“ napísal minister. „Lesby, gejovia, transrodoví ľudia a heterosexuáli, vy (všetci) ste skvelí a krásni práve takí, akí ste,“ dodal.

Agentúra DPA pripomína, že Izrael sa v uplynulých rokoch stal omnoho tolerantnejším k LGBT komunite. Za mimoriadne liberálne sa považuje najmä pobrežné mesto Tel Aviv. Na druhej strana však v krajine stále platí zákaz uzatvárania iných než heterosexuálnych vzťahov.

Konverzná terapia je pojem zastrešujúci intervenciu zameranú na zmenu pohlavnej orientácie či rodovej identity. Založená je na pochybnom tvrdení, že takáto zmena je možná.

Vo viacerých krajinách sveta sa konverzné terapie praktikujú aj v súčasnosti, pričom jedincov vystavujú bitkám, znásilňovaniu, elektrošokom, verbálnemu ponižovaniu či ďalším formám fyzického, psychického alebo sexuálneho násilia, píše sa v nezávislom posudku pre Organizáciu Spojených národov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet