Na hlavný obsah

Korčok bol s kolegami z Česka, Rakúska a Ukrajiny na návšteve Luhanskej oblasti

V utorok bude rokovať v Kyjeve.

Korčok bol s kolegami z Česka, Rakúska a Ukrajiny na návšteve Luhanskej oblasti
Na ilustračnej snímke atrapa vojaka na dvore opusteného domu v dedine na frontovej línii v Luhanskej oblasti na východnej Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Ministri zahraničných vecí Slovenska, Česka a Rakúska – Ivan Korčok, Jan Lipavský a Alexander Schallenberg – pricestovali v pondelok (7. 2.) do časti Luhanskej oblasti na Ukrajine, ktorú kontroluje vláda v Kyjeve. Informovali o tom agentúry APA a TASS.

Ako uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, jeho kolegovia sa v Stanici Luhanskej, obci nachádzajúcej sa pri takzvanej línii kontaktu, môžu sami presvedčiť, „aké sú následky ruskej agresie a snáh Ukrajiny sa s nimi vyrovnať“.

Dodal, že všetci traja zahraniční ministri absolvujú v utorok (8. 2.) rokovanie v Kyjeve. „Existuje tu veľké vojenské napätie, ale naďalej si myslím, že sme nedosiahli koniec diplomatického dialógu,“ vyhlásil na mieste rakúsky minister. „Možnosti ležia na stole, chýba len diplomatická vôľa,“ dodal Schallenberg.

V pondelok pricestuje na Ukrajinu aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. V pondelok absolvuje rokovania v Kyjeve a v utorok sa pôjde tiež pozrieť do Donbasu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má v utorok privítať svojho francúzskeho kolegu Emmanuela Macrona, ktorého bude sprevádzať minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian. Pôjde o prvú návštevu francúzskeho prezidenta na Ukrajine za uplynulé štvrťstoročie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko