Na hlavný obsah

Lukašenko: Bieloruskí vojaci sa nepodieľajú na vpáde Ruska na Ukrajinu

Navrhol sprostredkovanie rozhovorov medzi krajinami.

Lukašenko: Bieloruskí vojaci sa nepodieľajú na vpáde Ruska na Ukrajinu
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Foto: TASR/AP

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok (24. 2.) vyhlásil, že jeho armáda sa nezúčastňuje na ruskom vpáde na Ukrajinu, informovali bieloruské štátne médiá. Citovala ich francúzska tlačová agentúra AFP.

„Naše ozbrojené sily sa nezúčastňujú na tejto operácii,“ uviedol Lukašenko, spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva má v Bielorusku rozmiestnené desaťtisíce svojich vojakov.

Ukrajinská pohraničná stráž už predtým vo štvrtok ráno oznámila, že ruská armáda zaútočila na Ukrajinu zo susedného Bieloruska. Správu priniesla priniesla agentúra AP.

Pohraničná stráž podľa AP uviedla, že ruskí vojaci spustili počas útoku podporovaného Bieloruskom delostreleckú paľbu. Ukrajinská pohraničná stráž dodala, že paľbu opätovala.

Ruských vojakov vyslali na územie spojenca Bieloruska na vojenské cvičenia a tento krok vnímal Západ ako predohru k invázii na Ukrajinu. Ukrajinské hlavné mesto Kyjev sa nachádza len približne 75 kilometrov južne od hranice s Bieloruskom, pripomína AP.

Lukašenkov úrad vo štvrtok ráno už predtým oznámil, že Putin zatelefonoval Lukašenkovi a informoval ho, že Moskva spúšťa vojenskú operáciu na Ukrajine.

Putin spustil ofenzívu vo štvrtok v skorých ranných hodinách po tom, ako neohlásene vystúpil s prejavom v televízii.

Rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou

Lukašenko tiež navrhol sprostredkovať priame rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom v Minsku. Informovala o tom agentúra Ria Novosti.

V Minsku v rokoch 2014 a 2015 za sprostredkovania Nemecka a Francúzska uzavreli dohody medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré mali ukončiť konflikt na východe Ukrajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet