Na hlavný obsah

Michail Ivanovič Glinka bol prvým ruským skladateľom, ktorý získal medzinárodné uznanie

Glinka zomrel pred 165 rokmi.

Michail Ivanovič Glinka bol prvým ruským skladateľom, ktorý získal medzinárodné uznanie
Na snímke ruský hudobný skladateľ Michail Ivanovič Glinka. Foto: twitter/ Opera magazine

Prvý ruský skladateľ, ktorý získal medzinárodné uznanie, Michail Ivanovič Glinka, zomrel pred 165 rokmi – 15. februára 1857. Je často považovaný za otca ruskej klasickej hudby. Jeho kompozície ovplyvnili mnohých ďalších skladateľov.

Glinka sa narodil 1. júna 1804 v ruskom Novospasskoje. Prvýkrát sa začal zaujímať o hudbu ako desaťročný, keď počul súkromný orchester svojho strýka. Pochádzal zo šľachtickej rodiny poľského pôvodu.

Študoval na pedagogickom inštitúte v Petrohrade (1818 – 1822) a chodil na hodiny klavíra u írskeho klaviristu a skladateľa Johna Fielda, píše životopisný portál britannica.com.

Pre zdravotné problémy chodil často do Talianska, kde sa zoznámil s hudobnými skladateľmi Vincenzom Bellinim, Gaetanom Donizettim a Felixom Mendelssohnom – Bartholdym. 

Napokon ho túžba po domove priviedla k myšlienke „písať hudbu v ruštine“. Šesť mesiacov študoval kompozíciu v Berlíne. Po smrti svojho otca sa vrátil do Ruska, oženil sa a začal skladať operu, ktorá ho preslávila – Život za cára (neskôr premenovaná na Ivan Susanin).

Opera Ruslan a Ľudmila mu úspech nepriniesla

Počas tohto obdobia Glinka zložil niektoré zo svojich najlepších diel, a v roku 1842 dokončil svoju druhú operu – Ruslan a Ľudmila.

Predlohou jej bol rovnomerný epos Puškina. Glinka pri tvorbe opery siahol po symbolike – Ruslan zobrazoval životnú silu a odvahu. Ľudmila symbolizovala slobodu.

Pre jej hudobnú reč sú príznačné staré cirkevné tóniny, celotónové stupnice, durové, molové, zväčšené akordy, chromatický kontrapunkt, harmonická chromatika, polyfónia, zvukomaľba a farebná inštrumentácia.

Opera sa však stretla s nepochopením. Glinkovi nepriniesla ani priazeň, ani uznanie verejnosti.

Po rozpade manželstva odišiel do Paríža

Nespokojný Glinka odišiel v roku 1844 po rozpade manželstva do Paríža. Zadosťučinením pre neho bolo, keď si vypočul úryvky z oboch svojich opier pod vedením Hectora Berlioza a iných dirigentov.

Z Paríža odišiel do Španielska, kde zostal až do mája 1847. V rokoch 1852 až 1854 bol opäť v zahraničí, väčšinou v Paríži, kým ho vypuknutie Krymskej vojny opäť nepriviedlo domov.

V tomto období napísal svoje veľmi zábavné Zapisky (1887), ktoré poskytujú pozoruhodný autoportrét jeho ľahostajného, láskavého, hypochondrického charakteru.

Glinkova tvorba je považovaná za základ najnovšej ruskej klasickej hudby. Jeho orchestrálnu skladbu Kamarinskaja (1848) označil Piotr Iľjič Čajkovskij za žaluď, z ktorého vyrástol dub neskoršej ruskej symfonickej hudby.

Michail Ivanovič Glinka sa v roku 1857 presťahoval do Berlína, kde o päť mesiacov – 15. februára 1857 – náhle zomrel na prechladnutie. Pochovali ho v Berlíne, ale o niekoľko mesiacov neskôr bolo jeho telo prevezené do Petrohradu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet