Rusko, Čína a Srbsko zásobujú mjanmarskú juntu zbraňami a vojenskou technikou, dodali jej okrem iného stíhačky a obrnené vozidlá. Povedal to v utorok (22. 2.) osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva Tom Andrews.
Bezpečnostnú radu OSN vyzval, aby prijala rezolúciu, ktorá zastaví dodávky techniky, ktorú v Mjanmarsku junta používa proti civilistom, informovala agentúra AFP.
„Napriek dôkazom o krutostiach, ktoré mjanmarská armáda beztrestne pácha od vlaňajšieho vojenského prevratu, zásobujú Rusko a Čína, členovia Bezpečnostnej rady, miestny režim množstvom lietadiel a obrnených vozidiel,“ vyhlásil Andrews.
🔴NEW
— UN Human Rights Council (@UN_HRC) February 22, 2022
In a report to the Human Rights Council, UN Special Rapporteur on #Myanmar Tom Andrews identifies States which have supplied weapons used against civilians and called for an immediate ban on arms transfers.
MORE ▶️ https://t.co/lKkwFE9Tu8 pic.twitter.com/9U1zCKvrEK
Ako tie „najviac problematické“ označuje podľa agentúry AP Andrewsova správa dodávky zbraní nielen z Ruska a Číny, ale tiež zo Srbska. To do krajiny vyváža rakety a delostreleckú techniku už od roku 2018 a dodávky neprerušilo ani po vojenskom prevrate z vlaňajšieho februára.
Zbrane mjanmarskej armáde poskytovali aj Bielorusko, Pakistan a Ukrajina, dodávky ale prerušili, keď junta prevzala moc v krajine. Izrael a Južná Kórea do Mjanmarska vyvážajú techniku, ktorá sa nedá použiť proti civilistom, napríklad vojenské plavidlá.
Vo svojom vyhlásení k Bezpečnostnej rade Andrews žiadal, aby sa štáty aj súkromný sektor vyvarovali nákupu dreva, drahokamov a cenných kovov, ak peniaze za ne prúdia k mjanmarskej junte. Podľa agentúry Reuters tiež dodal, že je potrebné obmedziť jej prístup k zásobám ropy, plynu a devízovým rezervám.
Podľa údajov OSN v Mjanmarsku od prevratu vo februári 2021 zabili vyše 1 500 civilistov a stovky tisíc ich museli opustiť svoje domovy.