Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Parlament odmietol zriadenie mestských aj krajských súdov, do 2. čítania ide iba návrh o okresných súdoch

Návrhy nenašli dostatočnú podporu.

Parlament odmietol zriadenie mestských aj krajských súdov,   do 2. čítania ide iba návrh o okresných súdoch
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: TASR

Do druhého čítania ide zo štyroch návrhov v rámci súdnej mapy len jeden z nich týkajúci sa nových sídel a obvodov okresných súdov. Zvyšné tri nenašli vo štvrtkovom (17. 2.) hlasovaní medzi poslancami Národnej rady (NR) SR dostatočnú podporu.

V druhom čítaní tak majú poslanci rokovať o vládnom návrhu zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi okresných súdov. Hovorí o tom, že v praxi má prísť ku geografickému zväčšeniu obvodov okresných súdov. Z niektorých sídelných súdov by sa mali stať pracoviská.

Návrh predpokladá aj zrušenie okresných súdov v Partizánskom, Skalici, Bánovciach nad Bebravou a Kežmarku. Agenda obchodného registra by sa mala koncentrovať na žilinský okresný súd.

Poslanci schválili len zlomok zo súdnej mapy

Ešte dopoludnia neprešiel o jeden hlas návrh zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi krajských súdov. Zmeny na týchto súdoch by sa nateraz nemali diať.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková navrhovala, aby ich sídlom bola po novom Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Zo zvyšných piatich krajských súdov mali zostať pracoviská.

Do druhého čítania neprešiel v podvečernom hlasovaní návrh o zriadení Mestského súdu Bratislava ani návrh o zriadení Mestského súdu Košice. Hnutie Sme rodina bolo proti aj v tomto bode.

Ministerka odôvodňovala potrebu reformy dosiahnutím špecializácie sudcov, zväčšenie obvodov má podľa nej zabezpečiť väčší priestor na realizáciu kritéria náhodného výberu sudcu.

„Nové súdne obvody sú navyše navrhované aj na základe prirodzených spádových a kultúrnych regiónov a identít. Od novej súdnej mapy možno očakávať nielen zrýchlenie súdneho konania a funkčný mechanizmus náhodného výberu sudcov, ale aj zlepšenie kvality súdnych rozhodnutí,“ uviedol rezort spravodlivosti v dôvodovej správe návrhu.

Proti návrhom boli Sme rodina aj Za ľudí

Návrhy podporili v hlasovaní poslanci za SaS a OĽANO s výnimkou Györgya Gyimesiho (OĽANO), ktorý sa pri troch zdržal a podporil len návrh o okresných súdoch. Pri troch neschválených návrhoch boli proti poslanci za Sme rodina. Viacerí z nich podporili len návrh o okresných súdoch.

Pri všetkých návrhoch boli proti opoziční poslanci. Poslankyne zo Za ľudí Miriam Šuteková a Alexandra Pivková sa zdržali pri všetkých návrhoch. Ich kolegovia Juraj Šeliga a Jana Žitňanská podporili návrhy o krajských a okresných súdoch, no pri zriadení mestských súdov sa zdržali.

Sklamanie Kolíkovej a SaS

Ministerka Kolíková po hlasovaní neskrývala sklamanie. Uviedla, že cítila len podporu strán SaS a OĽANO. Je zároveň rozčarovaná, že jej bývalá strana Za ľudí, pre ktorú aj písala program v oblasti justície, reformu nepodporila.

„Neviem, prečo strana Za ľudí takto zahlasovala. Bola som prekvapená, mala som s poslancami stretnutie a nepovedali mi, že by tu bol problém,“ povedala Kolíková.

Za reformu nezahlasovali ani poslanci hnutia Sme rodina. Predseda SaS Richard Sulík nevidí užitočnosť strany v koalícii. „Sme rodina je tu zbytočná. Sú úplne zbytoční ako nádor na krku,“ uviedol s tým, že argumenty predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) označil za „pračudesné“.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová si myslí, že reforma neprešla aj preto, že niektorí koaliční partneri podľahli nátlaku sudcov. Pri hlasovaní podľa nej rozhodovali aj osobné spory a malichernosti.

Kolíková tiež uviedla, že nevidí dôvod na odstúpenie z funkcie. Chce koalíciu ešte presviedčať, aby reformu odsúhlasili. Sulík tiež zdôraznil, že Kolíková z funkcie odchádzať nebude.

„Mária Kolíková nikde odstupovať nebude. Robí všetko preto, aby splnila programové vyhlásenie vlády. Strana ako celok stojí za ňou,“ doplnil Sulík.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko