Na hlavný obsah

Presun amerických vojsk cez Slovensko. Polícia varuje pred dezinformáciami

Cvičenie je dlhodobo plánované a nesúvisí s obrannou zmluvou ani situáciou na Ukrajine.

V najbližších dňoch vyvrcholí aj pre jednotky Ozbrojených síl (OS) SR príprava na medzinárodné vojenské cvičenie Saber Strike 22. Zároveň sa na územie Slovenskej republiky presunie približne 2 000 príslušníkov amerických ozbrojených síl spolu s približne 600 kusmi bojovej a zabezpečovacej techniky. Polícia v tejto súvislosti varuje pred masovou dezinformačnou kampaňou.

Cvičenie Saber Strike 

„Myšlienkou našej účasti na pravidelnom cvičení Saber Strike sa zaoberáme už od roku 2019, kedy sme ju komunikovali počas návštevy veliteľa pozemných síl USA v Európe. Toto cvičenie preverilo nielen naše spoločné plánovacie procesy, ale najmä preverí v najbližších dňoch spôsobilosť zabezpečiť činnosť spojeneckých jednotiek spolu s našimi bojovými jednotkami pri vedení obranných operácií. Naša participácia na tomto cvičení je štandardným potvrdením nášho členstva v Aliancii a spoločného úsilia na zabezpečenie mieru a bezpečnosti v Európe,“ uviedol generál Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu OS SR.

Cvičenie je plánované okrem Slovenska v Nemecku, Poľsku, Českej republike a v pobaltských krajinách. Cvičenie je organizované pravidelne každé dva roky a je pevnou súčasťou spojeneckých výcvikových aktivít.

Aj z tohto dôvodu nepatrí do série opatrení reagujúcich na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Ukrajine, pripomínajú Ozbrojené sily SR.

Po skončení cvičenia je plánované stiahnutie všetkých nasadených spojeneckých jednotiek do svojich mierových posádok v Nemecku.

Polícia očakáva vlnu dezinformácií

Polícia vystríha verejnosť, že od utorka (15. 2.), keď sa začnú presúvať americké vojská na stredné Slovensko v rámci medzinárodného cvičenia, sa spustí masová dezinformačná kampaň.

Ako uvádza polícia na webe „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, dezinformátori budú fotiť a nakrúcať vojenské konvoje a videá a fotografie komentovať v zmysle „americké vojská prišli obsadiť Slovensko“, „americké vojská prišli zotročiť Slovákov“, „americké vojská prišli napadnúť Ukrajinu“, „americké vojská prišli napadnúť Rusko“ alebo „americké vojská prišli provokovať Rusko“.

Žiadne z uvedených tvrdení však podľa polície nie je pravdivé a americké vojská prichádzajú na Slovensko na základe dlhodobo plánovaného medzinárodného cvičenia.

„Ozbrojené sily SR po viac ako roku ukončujú prípravy medzinárodného vojenského cvičenia Saber Strike, ktoré má na území Slovenskej republiky umožniť precvičenie dôležitých obranných spôsobilostí a spolupráce profesionálnych vojakov v medzinárodnom zoskupení. Slovensko sa tak v marci 2022 zapojí do širšej série cvičení od Pobaltia cez Poľsko, Českú republiku až po Rumunsko,“ cituje polícia stanovisko rezortu obrany.

„Zahraniční vojaci rovnako ako technika po ukončení cvičení opustia územie SR. Táto výcviková aktivita je dlhodobo plánovaná a bola koncom minulého roka štandardne schválená vládou SR,“ zdôrazňuje rezort obrany.

Rezort obrany dodáva, že toto cvičenie je súčasťou štandardných cvičení ozbrojených síl a nemá súvis s Dohodou o obrannej spolupráci s USA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko