Prezidentka Zuzana Čaputová sa ohradila proti tvrdeniam niektorých opozičných politikov, ktorí ju obviňujú z toho, že na ňu majú vplyv Spojené štáty a ich ambasáda na Slovensku. „Takéto výroky sú klamstvom a som presvedčená o tom, že ľudia, ktorí ich hovoria, vedia, že klamú,“ povedala na Rádiu Expres a dodala, že zvažuje právne kroky voči ľuďom šíriacim klamstvá o jej osobe.
„Je to za hranicou politického boja a podľa mňa aj za hranicou zákonnosti,“ uviedla. V relácii však nekonkretizovala, či a na ktorých politikov podá občianske trestné oznámenie.
Prezidentka tiež povedala, že nedá posúdiť obrannú dohodu DCA medzi Slovenskom a Spojenými štátmi na Ústavný súd ani po jej podpise ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) vo Washingtone.
Žiadala ju o to opozičná strana Smer-SD, prezidentka sa touto možnosťou zaoberala a hovorila o tom so svojimi poradcami i právnikmi.
„Ak niečo chcem dať na posúdenie Ústavným súdom, musím to zdôvodniť. Nenašli sme seriózne zdôvodnené tvrdenia o možnej neústavnosti,“ uviedla Čaputová. Pripomenula, že jej postoj k zmluve je od začiatku konzistentný a stojí za tým, aby Slovensko bolo jednou zo zmluvných strán.
Prezidentka ďalej konštatovala, že interpretačná doložka, ktorú k dohode doplnila, je záväzkom a mantinelom aj pre budúce vlády oboch krajín, ktoré budú so zmluvou pracovať. Podľa jej informácií doložka uistila aj niektorých poslancov parlamentu o prospešnosti dohody pre Slovensko.
Disciplinárny návrh na Žilinku nepodá
Hoci hlava štátu považuje januárovú účasť generálneho prokurátora Maroša Žilinku na oslavách 300. výročia založenia ruskej prokuratúry v Moskve a stretnutie s generálnym prokurátorom Ruska, ktorý je na sankčných zoznamoch Európskej únie, za nevhodné, disciplinárny návrh naňho nepodá.
Skonštatovala, že Žilinka „z hľadiska sebareflexie neporozumel kritike, ktorá prišla v súvislosti s cestou do Ruska.“ Argumenty, ktoré spochybňujú túto cestu, sú podľa nej relevantné a nie sú osobným útokom na hlavu slovenskej prokuratúry.