Na hlavný obsah

Proces v kauze Kuciak prerušili, na stole je námietka zaujatosti

Rozhodovať o nej bude Najvyšší súd.

Proces v kauze Kuciak prerušili, na stole je námietka zaujatosti
Na snímke Marian Kočner počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde. Foto: TASR

Proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a príprave vrážd prokurátorov prerušili. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) bude v pojednávaní pokračovať až po rozhodnutí Najvyššieho súdu (NS) SR o námietke zaujatosti podanej na sudkyňu Pamelu Záleskú.

Nesúhlas s účasťou Záleskej v senáte vyjadrili podnikateľ Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Namietali, že v minulosti predsedala senátu, ktorý v decembri 2019 v rovnakej kauze schválil dohodu o vine a treste Zoltána Andruskóa. Senát ŠTS v pondelok (28. 2.) námietke nevyhovel. Obhajoba podala proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať NS SR.

Prokurátor tomu rozumie

Senát argumentoval, že nebol dotknutý aspekt nestrannosti sudkyne. Tiež zdôraznil, že námietka prišla zo strany obhajoby až na začiatku pojednávania, hoci bolo dlhodobo známe, že Záleská rozhodovala v prípade Andruskó.

„Rozumieme tomuto rozhodnutiu. Náš postoj preto vyústil aj do toho, že sme sa vzdali práva podať sťažnosť proti tomuto uzneseniu,“ povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Matúš Harkabus. Považuje za správne, že súd nepokračoval v pojednávaní a počká na rozhodnutie NS SR.

„Pri rozhodovaní o dohode o vine a treste súd neposudzuje otázku viny. Rozhoduje len o tom, aký trest uloží za skutok, o ktorom bola uzavretá dohoda,“ vyhlásil splnomocnenec rodičov Jána Kuciaka Peter Kubina. Myslí si, že to nie je dôvod na vylúčenie sudkyne.

Obhajca Kočnera Marek Para argumentoval, že námietku podali v prospech zákonného procesu. Tvrdí, že ide o dlhodobú rozhodovaciu prax Súdneho dvora EÚ. „Takýto sudca nesmie následne rozhodovať, pokiaľ by neprijal špeciálne požiadavky na ochranu prezumpcie neviny,“ povedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko